ჯემალ თოფურიას მემორიალი (03.12.2018)

 

   3-15 დეკემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება ჯემალ თოფურიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი IX საჭადრაკო ფესტივალი. ფესტივალის პროგრამით იმართება 5 სხვადასხვა ტურნირი: 7, 6, 5 წლის დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები, ოჯახთა პირველობა, ფოთის საჯარო სკოლების პირველობა, 9 და 7 წლის მოჭადრაკეთა ტურნირები, რეგიონის ღია ჩემპიონატი ბლიცში. ფესტივალის გენერალური სპონსორია შ.პ.ს "კავტრეს-ფოთი"

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

დავით ჩირაძის მემორიალი (25.11.2018)

 

   ქუთაისში 25 ნოემბერს დაიწყო საქართველოს გუნდური ჩემპიონატი (დავით ჩირაძის მემორიალი) 12, 10, 8 და 7 წლის მოჭადრაკეთა შორის. ტურნირში ასპარეზობს ფოთის საჭადრაკო კლუბის 8 გუნდი (თეიმურაზ კვიკვინია, კახაბერ კიზირია, გიორგი სიჭინავა, ლიზი ფოჩხუა, ლუკა წურწუმია, გიორგი კვარაცხელია, ალექსანდრე გარუჩავა, ანა სანიკიძე, დავით ხარშილაძე, გაბრიელ ხუბულავა, ლიზი კაკალია, ბარბარე კულუა, გაგა გვასალია, დემეტრე კაკულია, მარიამ ვადაქარია, საბა ნადარაია, ნია ჭითანავა, მარიკა ბართაია). თითოეული გუნდი დაკომპლექტებულია 3 ჭაბუკითა და 1 გოგონათი. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და დასრულდება 2 დეკემბერს.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

U16 საჭადრაკო ოლიმპიადა (25.11.2018)

 

   25 ნოემბერს თურქეთში სტარტი აიღო 16 წლამდე მოჭადრაკეთა მსოფლიო ოლიმპიადამ. ტურნირში მონაწილეობს 47 გუნდი. მათ შორის საქართველოს 16 წლამდელთა ნაკრები: ნიკოლოზ პეტრიაშვილი, ნიკოლოზ კაჭარავა, ლუკა ობოლაძე, შოთა ხოდაშნელი, ეკატერინე ფიფია. ოლიმპიადა იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. ტურნირი 2 დეკემბერს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატი (24.11.2018)

 

   18-29 ნოემბერს სლოვენიაში ტარდება მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატი 50+ და 65+ ასაკის მოჭადრაკეთა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 7 ქართველი მოჭადრაკე ასპარეზობს: ნონა გაფრინდაშვილი, თამარ ხმიადაშვილი, ციალა ქასოშვილი, გიული ალიხანაშვილი, ზურაბ სტურუა, გიორგი ბაღატუროვი და ვარლამ ვეფხვიშვილი. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები. LIVE

მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩი (12.11.2018)

 

  ლონდონში მიმდინარეობს მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩი მაგნუს კარლსენსა (2835, ნორვეგია) და ფაბიანო კარუანას (2832, აშშ) შორის. მატჩი 12 პარტიისგან შედგება, ხოლო მატჩის ფრედ დასრულების შემთხვევაში დაინიშნება დამატებითი პარტიები. მატჩის საპრიზო ფონდი შეადგენს 1 000 000 ევროს, რომლიდანაც გამარჯვებული მიიღებს თანხის 60%, ხოლო დამარცხებული კი 40%. პარტიები დაიწყება თბილისის დროით 19:00 საათზე.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  LIVE

  1 ტური 2 ტური 3 ტური 4 ტური 5 ტური 6 ტური 7 ტური 8 ტური 9 ტური 10 ტური 11 ტური 12 ტური ქულა
მაგნუს კარლსენი

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5

6

სერგეი კარიაკინი

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5

6

მსოფლიოს ქალთა ჩემპიონატი (05.11.2018)

 

   233 ნოემბერს ხანტი-მანსიისკში დასრულდა მსოფლიოს ქალთა ჩემპიონატ რომელშიც მონაწილეობდა მსოფლიოს უძლიერესი 64 მოჭადრაკე, მათ შორის 5 ქართველი: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, ბელა ხოტენაშვილი და სოფიკო ხუხაშვილი. ჩემპიონატი გაიმართა ოლიმპიური სისტემით. ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი შეადგენდა 450 000 აშშ დოლარს. მსოფლიო ჩემპიონის ტიტული შეინარჩუნა ჩინელმა ცზიუ ვენცზიუნი.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

მსოფლიოს ასაკობრივი ჩემპიონატი (04.11.2018)

 

   4-15 ნოემბერს, სანტიაგო დე კომპოსტელაში (ესპანეთი) ტარდება მსოფლიოს ჩემპიონატი 8, 10 და 12 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის 850 მოჭადრაკე, მათ შორის 9 ქართველი მოჭადრაკე. ჩემპიონატში ასევე ასპარეზობს ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწავლე კახაბერ კიზირია. მსოფლიო პირველობა იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE (დასაწყისი 20:00)

კადეტთა მსოფლიო ჩემპიონატი (20.10.2018)

 

   20 ოქტომბერს საბერძნეთში (ჰალკიდიკი, პორტო-კარასი) სტარტს აიღებს და 30 ოქტომრამდე გაგრძელდება მსოფლიოს კადეტთა ჩემპიონატი. 14 წლის გოგონათა შორის ჩემპიონატზე საქართველოს წარმოადგენს ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწავლე დიანა ლომაია. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად. პარტიები გაიმართება თბილისის დროით 16:00 საათზე.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

წახკაძორი -2018 (20.10.2018)

 

   20-28 ოქტომბერს, ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოჭადრაკეები: აკაკი ყალიჩავა, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, გიორგი სიჭინავა და გაგა გვასალია მონაწილეობას იღებენ წახკაძორის (სომხეთი) საერთაშორისო ტურნირში. მთავარ, ღია ტურნირში საკმაოდ ძლიერ მოჭადრაკეებთან, მათ შორის საერთაშორისო დიდოსტატებთან და ოსტატებთან ერთად იასპარეზებენ აკაკი ყალიჩავა და ელენე წოწონავა. 12 წლის მოჭადრაკეთა ტურნირში კი თეიმურაზ კვიკვინია და გიორგი სიჭინავა გამოვლენ. გაგა გვასალია 8 წლის მოჭადრაკეთა შორის ითამაშებს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები

ვაჟთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (18.10.2018)

 

  18 ოქტომბერს თბილისში სტარტი აიღო საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირმა. 1-4 ადგილბზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ვაჟთა 78-ე ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს. საერთაშორისო დიდოსტატებთან და ოსტატებთან ერთად ჩემპიონატში აპარეზობს 10 წლის კახაბერ კიზირია. მისთვის ეს ტურნირი მნიშვნელოვანი მოსამზადებელი ეტაპია მსოფლიოს ასაკობრივი ჩემპიონატის წინ, რომელზეც კახაბერი მიემგზავრება 3 ნოემბერს ესპანეთში.

იხილეთ  ტექნიკური შედეგები.

ევროპის საკლუბო ჩემპიონატი (12.10.2018)

 

   12-18 ოქტომბერს საბერძნეთში ტარდება ევროპის ვაჟთა და ქალთა საკლუბო ჩემპიონატი. ვაჟთა შორის მონაწილეობს 61 გუნდი, ხოლო ქალთა შორის კი 12 კლუბი ასპარეზობს. მათ შორის ბათუმის საჭადრაკო კლუბი "ნონა" შემდეგი შემადგენლობით: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, ბელა ხოტენაშვილი და სალომე მელია. ვაჟთა შორის სამწუხაროდ საქართველო კვლავ კლუბის გარეშეა. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირები (12.10.2018)

 

  13-14 ოქტომბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირებ მე-2, მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობენ სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის მოჭადრაკეები. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები.

იხილეთ  ტექნიკური შედეგები.

ანზორ მაჩიტიძის მემორიალი (12.10.2018)

 

   11-14 ოქტომბერს სამტრედიაში იმართება ანზორ მაჩიტიძის მემორიალი 8 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ვაჟთა და ქალთა შორის. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 150-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 3 მოჭადრაკე: თეიმურაზ კვიკვინია, გიორგი სიჭინავა და ლიზი ფოჩხუა. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეებისათვის დაწესებულია ფულადი პრიზები.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

საქალაქო ფესტივალი "შემოდგომა-2018" (02.10.2018)

 

  25 სექტემბრიდან 2 ოქტომბრის ჩათვლით ფოთის საჭადრაკო კლუბში ჩატარდა საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი "შემოდგომა-2018". ფესტივალის ღია, 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა ტურნირებში მონაწილეობდა 60-მდე ფოთელი მოჭადრაკე. სამივე ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს ასევე გადაეცათ თასები.

იხილეთ  ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს რეგიონული გუნდური ჩემპიონატი (30.09.2018)

 

   29-30 სექტემბერს ქ. ბათუმში, ოლიმპიადის პარალერულად გაიმართა საქართველოს რეგიონული გუნდური ჩემპიონატი სწრაფ ჭადრაკში. ჩემპიონატში მონაწილეობდა საქართველო თორმეტივე რეგიონის მოსწავლეთა ნაკრები გუნდები. ჩემპიონატში წარმატებით იასპარეზა და საქართველოს ვიცე-ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის გუნდმა, რომლის 8 წევრიდან 6 ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწავლეა: აკაკი ყალიჩავა, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, ლიზი ფოჩხუა, კახაბერ კიზირია, ანა სანიკიძე. ჩემპიონატის გამარჯვებული გახდა თბილისის გუნდი.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა (23.09.2018)

 

  23 სექტემბრიდან 5 ოქტომბრის ჩათვლით ბათუმში ჩატარდა 43-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა, რომელშიც მონაწილეობდა 185 ქვეყნის ვაჟთა და ქალთა ნაკრები გუნდი. საქართველო, როგორც ოლიმპიადის მასპინძელი ქვეყანა წარმოდგენილი იყო 3-3 ნაკრები გუნდებით. საქართველოს პირველმა ქალთა ნაკრებმა (ნანა ძაგნიძე, ლელა ჯავახიშვილი, ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, მერი არაბიძე) საკმაოდ კარგად იასპარეზა და ბრინჯაოს მედალს დაეუფლა. საქართველოს ქალთა მე-3 ნაკრები ახალგაზრდული შემადგენლობით იყო დაკომპლექტებული და მის რიგებში გამოდიოდა ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოჭადრაკე დიანა ლომაია. მან 4 პარტია ითამაშა და 2 ქულა აიღო.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები.   LIVE

მსოფლიოს იუნიორთა ჩემპიონატი (15.09.2018)

 

   5-15 სექტემბერს თურქეთში გაიმართა მსოფლიოს ჩემპიონატი 20 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა მსოფლიოს 60 ქვეყნის 270-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ნინო ხომერიკი, ნოე თუთისანი და გიორგი სიბაშვილი. ფიდეს რეტინგით მე-9 ნომრად განთესილმა ნინო ხომერიკმა წარმატებით იასპარეზა და მე-3 საპრიზო ადგილი მოიპოვა. ჩემპიონატი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები. LIVE

ევროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატი (19.08.2018)

 

  20-30 აგვისტოს ლატვიის დედაქალაქ რიგაში იმართება ევროპის ჩემპიონატი 8, 10, 12, 14, 16 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 48 ქვეყნის 1100-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის 19 ქართველი. ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობენ მიმდინარე წლის საქართველოს ჩემპიონი დიანა ლომაია და ვიცე-ჩემპიონი ელენე წოწონავა. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად.

იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა ტექნიკური შედეგები LIVE

"შავი ზღვის დელფინი-2018" (12.08.2018)

 

   15-21 აგვისტოს ბათუმში ტარდება საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "შავი ზღვის დელფინი-2018". ფესტივალში მონაწილეობენ ფოთის საჭადრაკო კლუბი "ნანა"-ს მოჭადრაკეები: ალექსანდრე გარუჩავა, ლუკა წურწუმია და გაგა გვასალია. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და 21 აგვისტოს დასრულდება. ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენს 5000 ლარს.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

მიხეილ ბოტვინიკის თასი (16.08.2018)

   საჭადრაკო ფედერაციების ასოციაციის ორგანიზებით 9-15 აგვისტოს მოსკოვში გაიმართა საერთაშორისო გუნდური ტურნირი მიხეილ ბოტვინიკის თასზე 14 წლის მოჭადრაკეთა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა 11 ქვეყნის გუნდი, მათ შორის საქართველოს ნაკრები შემდეგი შემადგენლობით: გიორგი ნაყოფია, აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია და ელენე წოწონავა. გუნდის კაპიტანია საერთაშორისო დიდოსტატი - ლუკა პაიჭაძე. ტურნირი საკმაოდ საინტერესო ფორმატით ჩატარდა, ყოველ ტურში მოწინააღმდეგე გუნდების მოჭადრაკეები ნაცვლად ერთმანეთისა ეპაექრებოდნენ მოწინააღმდეგე გუნდის კაპიტან-დიდოსტატს. შედეგები კი დაჯამდა გუნდის წვერებისა და კაპიტნის მიერ აღებული ქულების ჯამით.

ირაკლი ლოლუას მემორიალი (12.08.2018)

 

   10-11 აგვისტოს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ჩატარდა ფოთის საჭადრაკო კლუბის ფუძემდებლის და ათეულობით წლების განმავლობაში მისი ხელმძღვანელის, ცნობილი საზოგადო მოღვაწის ირაკლი ლოლუას ხსოვნისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო საჭადრაკო ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში. ტურნირი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და მასში მონაწილეობდა 53 მოჭადრაკე. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ ფულადი პრიზებით. ტურნირში გამოიყო და დაჯილდოვდა 12 და 8 წლის საუკეთესო მოჭადრაკეები.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ფოთი საერთაშორისო ფესტივალს უმასპინძლებს

 

  13-20 ივლისს, ფოთი ტრადიციულად უმასპინძლებს XIII საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალს. ღონისძიების ორგანიზატორები არიან საჭადრაკო კლუბი "ნანა", ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია. ფესტივალის პროგრამით ტარდება 10 სხვადასხვა როგორც მოზარდთა ასევე ღია ტურნირები და მასში მონაწილეობას მიიღებს 15-მდე ქვეყნის 400-მდე მოჭადრაკე. ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენს 45 000 ლარს.

იხილეთ ესტივალის ოფიციალური ვებგვერდი.

ბათუმის საერთაშორისო ფესტივალი (02.07.2018)

 

  2-10 ივლისს ბათუმში ტარდება საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "ბათუმის მერიის თასი-2018". ფესტივალში მონაწილეობს 17 ქვეყნის 350-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 13 მოჭადრაკე: ლომაია დიანა, ყალიჩავა აკაკი, კვიკვინია თეიმურაზი, სიჭინავა გიორგი, სოლომონია ნინო, კიზირია კახაბერი, ფოჩხუა ლიზი, სანიკიძე ანა, წურწუმია ლუკა, გარუჩავა ალექსანდრე, ხარშილაძე დავითი, კაკულია დემეტრე, კულუა ბარბარე. ფესტივალი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 48 650 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVE

ევროპის სასკოლო ჩემპიონატი (28.06.2018)

 

  30 ივლისს კრაკოვში (პოლონეთი) სტრატს აიღებს ევროპის სასკოლო ჩემპიონატი 17, 15, 13, 11, 9, 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 25-მდე ქვეყნის 400-მდე მონაწილე, მათ შორის 2 ფოთელი მოჭადრაკე - ელენე წოწონავა (13 წ) და გაგა გვასალია (7 წ). ტურნირი იმართება შვეცარიული სისტემით 9 ტურად და 8 აგვისტოს დასრულდება.

იხილეთ ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები LIVE

ინწკირველის მემორიალი (13.06.2018)

 

  13-16 ივნისს, თბილისში ტარდება ტრადიციული საჭადრაკო ტურნირი, საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის შოთა ინწკირველი მემორიალი 7 და 9 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 164 მოჭადრაკე, მათ შორის 6 ფოთელი: გაგა გვასალია, სანდრო ხოფერია, ნია ჭითანავა, ანდრია ჭანტურია, თამაზ მალანია და საბა ნადარაია. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

საკვალიფიკაციო ტურნირები (02.06.2018)

 

   2-3 ივნისს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირებ მე-2, მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის, ოზურგეთის, სენაკის, ხობის, ლანჩხუთის, აბაშისა და ჩხოროწყუს 90 მოჭადრაკე. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. 

საქართველოს ჩემპიონატი U16, 12, 08. (21.05.2018)

 

  თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში 22-30 მაისს იმართება საქართველოს ჩემპიონატი 16, 12 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 180-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 10 მოჭადრაკე: აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, კახაბერ კიზირია, ლიზი ფოჩხუა, გიორგი სიჭინავა, ბარბარე კულუა, დემეტრე კაკულია, გაგა გვასალია. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და I-II ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი (16.05.2018)

 

   16-19 მაისს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი "მაისი-2018". ფესტივალის პროგრამით იმართება ტურნირები 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ღია ტურნირი. ფესტივალში მონაწილეობას იღებს 90-მდე ფოთელი მოჭადრაკე. ტურნირები ტარდება შვეიცარიული სისტემით და საპრიზო ადგილებზე გასულ მოჭადრაკეებს გადაეცემათ დიპლომები და მედლები, ხოლო პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს ასევე გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. 

საქართველოს ჩემპიონატი U18, 14, 10. (04.05.2018)

 

  5-13 მაისს თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში იმართება საქართველოს ჩემპიონატი 18, 14 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 160-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 10 მოსწავლე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და I-II ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

საქართველოს ჩემპიონატი U07 (28.04.2018)

 

   28 აპრილს ქალაქ თბილისში სტარტი აიღო საქართველოს ჩემპიონატმა 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობას იღებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 63 მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 2 მოჭადრაკე - გაგა გვასალია და ნია ჭითანავა. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და 4 მაისს დასრულდება

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. 

მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატი (21.04.2018)

 

  21-29 აპრილს დურესში (ალბანეთი) იმართება მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატი 17, 15, 13, 11, 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს მსოფლიოს 45 ქვეყნის 1000-მდე მოჭადრაკე. საქართველოდან ჩემპიონატში მონაწილეობას იღებს ფოთელი ელენე წოწონავა, ის 13 წლის გოგონათა შორის იასპარეზებს. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი ტექნიკური შედეგები LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირები (21.04.2018)

 

   21-22 აპრილს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირებ მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის, ხობის, ოზურგეთის, აბაშისა და ჩხოროწყუს 90 მოჭადრაკე. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. 

ბოკუჩავას თასი (19.04.2018)

   თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში 19-25 აპრილს ტარდება ალექსანდრე ბოკუჩავას თასის გათამაშება 16 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 50-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოჭადრაკე, 10 წლის კახაბერ კიზირია. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და ფულადი საპრიზო ფონდი შეადგენს 1600 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ფოთის დღეები-2018 (16.04.2018)

 

  15 აპრილს ფოთის საჭადრაკო კლუბ "ნანა"-ში ჩატარდა ფოთის ქალაქის დღისადმი მიძღვნილი ღია ბლიც ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობდა ფოთის, ზუგდიდის და სენაკის 40-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და დათვლილი იქნა ფიდეს რეიტინგი. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ ფოთის საჭადრაკო კლუბის მიერ დაწესებული ფულადი პრიზებით, თასებით, მედლებითა და დიპლომებით. ქალაქის დღისადმი მიძღვნილი ტურნირის გამარჯვებული გახდა აკაკი ყალიჩავა (ფოთი). მეორე საპრიზო ადგილი დაიკავა გიორგი ნაყოფიამ (ზუგდიდი). ხოლო მესამე ადგილზე კი გიორგი ბეჭვაია (ზუგდიდი) გავიდა.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები.

სამეგრელოს ჩემპიონატი 8-18 (11.04.2018)

   11-14 აპრილს ქ. სენაკში ტარდება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 8-18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის, ხობის და ჩხოროწყუს 80-ზე მეტი მოჭადრაკე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს შესაბამისი ასაკის ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ევროპის ქალთა ჩემპიონატი (08.04.2018)

 

  8-19 აპრილს სლოვაკეთში იმართება ევროპის ქალთა ჩემპიონატი კლასიკურ ჭადრაკში. ჩემპიონატში მონაწილეობს 30-მდე ქვეყნის 144 მოჭადრაკე. მათ შორის საქართველოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: ნინო ბაციაშვილი, ნანა ძაგნიძე, ბელა ხოტენაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, სალომე მელია, მერი არაბიძე და მირანდა მიქაძე. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 65 000 ევროს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი ტექნიკური შედეგები LIVE

ევროპის ჩემპიონატი რაპიდსა და ბლიცში (02.04.2018)

   30 მარტიდან 1 აპრილის ჩათვლით ქალაქ თბილისში ჩატარდა ევროპის ქალთა ჩემპიონატი რაპიდსა და ბლიცში. ჩემპიონატში მონაწილეობდა ევროპის 16 ქვეყნის 80-მდე უძლიერესი მოჭადრაკე ქალი. ტურნირში ასევე მონაწილეობა მონაწილეობდნენ ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწვალეები, დიანა ლომაია და ელენე წოწონავა. ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი შეადგენდა 21500 ევროს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ოთარ ხომერიკის XVI მემორიალი (25.03.2018)

 

  25-30 მარტს, ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება ფოთის სპორტკომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მუშაკის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მწვრთნელის ოთარ ხომერიკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი XVI საქალაქო ტურნირი ჭადრაკში 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ღია ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში. მემორიალში მონაწილეობას მიიღებს 120-მდე ფოთელი მოჭადრაკე. ყველა ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებით, მედლებითა და დიპლომებით.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები.

ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატი (17.03.2018)

   16-29 მარტს ბათუმში ტარდება ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობს ევროპის 35 ქვეყნის 304 მოჭადრაკე. მათ შორის 200-ზე მეტი საერთაშორისო დიდოსტატი და ოსტატი. ევროპის ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობენ ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოჭადრაკეები: აკაკი ყალიჩავა, ელენე წოწონავა და დიანა ლომაია. საქართველოს ღირსებას 32 მოჭადრაკე იცავს და ჩემპიონატის ერთ-ერთი ფავორიტია ევროპის ვიცე-ჩემპიონი ბაადურ ჯობავა. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად იმართება და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 100 000 ევროს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები.  LIVE

პრეტედენტთა ტურნირი (12.03.2018)

 

  გერმანიის დედაქალაქ ბერლინში ტარდება პრეტენდენტთა ტურნირი ჭადრაკში. ტურნირში მსოფლიოს 8 უძლიერესი მოჭადრაკე მონაწილეობს და წრიული სისტემით, ორრ წრედ იმართება: შ. მამედიაროვი (2809, აზრებაიჯანი),  ვ. კრამნიკი (2800, რუსეთი), უ. სო (2799, აშშ), ლ. არონიანი (2794, სომხეთი), ფ. კარუანა (2784, აშშ), დ. ლირენი (2769, ჩინეთი), ა. გრიშჩუკი (2767, რუსეთი), ს. კარიაკინი (2763, რუსეთი). ტურნირში გამარჯვებული მოიპოვებს მსოფლიო ჩემპიონატის ფინალური მატჩში, მსოფლიოს მოქმედ ჩემპიონთან მაგნუს კარლსენთან თამაშის უფლებას. ტურნირის საპრიზო ფონდი 420 000 ევროს შეადგენს და 27 მარტს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. LIVE

საქართველოს ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (03.03.2018)

   4-10 მარტს ფოთის საჭადრაკო კლუბ "ნანა"-ს სატურნირო დარბაზში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 8, 10 და 12 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, დასავლეთ ზონის 1-ლი ლიგა. ჩემპიონატში მონაწილეობს ფოთის, ქუთაისის, ბათუმის, ზუგდიდის, ოზურგეთის, სენაკის, ხობის, ხონის და ლანჩხუთის 100-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, პირველ ადგილზე გასულებს დამატებით გადაეცემათ თასები. ყველა ასაკში 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ შესაბამისი ასაკის საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი (21.02.2018)

 

  21-27 თებერვალს, საქართველოს მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში ტარდება ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი 12 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 80-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 2 მოსწავლე - თეიმურაზ კვიკვინია და კახაბერ კიზირია (10 წლის). ორივე მათგანი 12 წლამდე ჭაბუკთა შორის ასპარეზობენ. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზებით, თასებით, მედლებით და დიპლომებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

საქართველოს ქალთა ჩემპიონატი (18.02.2018)

   16-25 თებერვალს ქალაქ თბილისში იმართება საქართველოს ქალთა 75-ე ჩემპიონატი უმაღლესი ლიგა. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს 10 უძლიერესი მოჭადრაკე ნანა ძაგნიძის გამოკლებით: ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, სალომე მელია, მერი არაბიძე, მაკა ფურჩელაძე, თამარ წერეთელი, ნინო ხომერიკი, სოფიო გვეტაძე, მირანდა მიქაძე. ჩემპიონატი იმართება წრიული სისტემით, 9 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 17500 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

საქართველოს ჩემპიონატი U13, 11, 9, 7 (06.02.2018)

 

  6-14 თებერვალს ქალაქ თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 13, 11, 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 200-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 16 მოსწავლე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. სამწუხაროდ გულშემატკივრებს და ჭადრაკის  მოყვარულებს კვლავ არ ეძლევა პარტიების ონლაინ რეჟიმში ნახვის საშუალება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

საკვალიფიკაციო ტურნირები (03.02.2018)

   3-4 თებერვალს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირებ მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის, ხობის და ჩოხატაურის 70 მოჭადრაკე. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

საქართველოს ჩემპიონატი U20 (28.01.2018)

 

  28 იანვარს თბილისში სტარტი აიღო საქართველოს ჩემპიონატმა 20 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 50-ზე მეტი მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწავლეები: დიანა ლომაია, აკაკი ყალიჩავა და ელენე წოწონავა. ტურნირში მონაწილეობს ასევე ფოთის საჭადრაკო კლუბის აღზრდილი ნიკა ღვამბერია. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და პირველ ადგილზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიო ჩემპიონატის საგზურს. ტურნირი 5 თებერვალს დასრულდება. მიუხედავად ჩემპიონატის მიმართ ჭადრაკის მოყვარულთა დიდი ინტერესისა, სამწუხაროდ პარტიების ონლაინ ტრანსლიაცია არ ხდება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

სამეგრელოს ჩემპიონატი (27.01.2018)

  27-30 იანვარს, ფოთის საჭადრაკო კლუნ "ნანა"-ს სატურნირო დარბაზში იმართება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 15, 13, 11, 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, ხობის, სენაკის, ჩხოროწყუს 80-მდე მოჭადრაკე. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით, 7 ტურად. 1-3  ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებია დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს ასევე გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.   LIVE.

ჰიბრალტარის ფესტივალი (26.01.2018)

 

  24 იანვარს ჰიბრალტარში სტარტი აიღო საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალმა "Tradewise Gibraltar chess festival 2018". ფესტივალში მონაწილეობენ მსოფლიოს უძლიერესი დიდოსტატები. მათ შორის ლევონ არონიანი (2797), მაქსიმე ვაშიერ-ლაგრავე (2793), ჰიკარუ ნაკამურა (2781), დავიდ ნავარა (2749) და სხვები. ტურნირში ასევე მონაწილეობენ საქართველოს ქალთა ნაკრების წევრები: ნანა ძაგნიძე ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი და სალომე მელია. ფესტივალის საპრიზო ფონდი 200 000 ფუნტ სტერლინგია. ფესტივალის მთავარი ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით, 10 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

საქართველოს ვაჟთა 77-ე ჩემპიონატი (22.01.2018)

  16-27 იანვარს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში იმართება საქართველოს ვაჟთა 77-ე ჩემპიონატი ჭადრაკში. ჩემპიონატი ტარდება ოლიმპიური სისტემით და მონაწილეობას იღებს 16 მოჭადრაკე. მათ შორის საქართველოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: ლევან ფანცულაია (2605), მიხეილ მჭედლიშვილი (2602), ლუკა პაიჭაძე (2588) და სხვები. ტურნირის საპრიზო ფონდი შეადგენს 18500 ლარს. 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატის საგზურებს.

იხილეთ პარტიების ონლაინ ტრანსლაცია.

ვეიკ-ან-ზეეს სუპერ ტურნირი  (16.01.2018)

 

  12-28 იანვარს ჰოლანდიაში ტარდება ტრადიციული 79-ე ვეიკ-ან-ზეეს ტურნირი, რომლის ა ტურნირში მონაწილეობენ მსოფლიოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: მაგნუს კარლსენი, ფაბიანო კარუანა, შახრიარ მამედიაროვი, ვესლი სო, ვლადიმირ კრამნიკი, პიოტრ სვიდლერი, ვიშვანათან ანანდი და სხვები. პარალერულად ასევე იმართება ბ ტურნირი და მოყვარულთა ტურნირი.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიLIVE

ფოთის საუკეთესო მოჭადრაკეთა დაჯილდოვება (29.12.2017)

  28 დეკემბერს გაიმართა 2017 წლის ფოთის საუკეთესო მოჭადრაკეთა დაჯილდოება. ფოთის წლის საუკეთესო მოჭადრაკედ აღიარებულ იქნა მოქმედი საქართველოს ჩემპიონი 12 წლის გოგონათა შორის, ევროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატის მე-5 პრიზიორი და სხვა მრავალი საერთაშორისო და რესპუბლიკრი ტურნირების გამარჯვებული - დიანა ლომაია. წლის საუკეთესო მოჭადრაკის ნომინანტებად დასახელდნენ საქართველოს ჩემპიონები და პრიზიორები: ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, აკაკი ყალიჩავა, ანი ჭანტურია და ბარბარე კულუა. ჭადრაკში წლის წარმატებულ საჯარო სკოლად დასახელდა ფოთის მე-2 საჯარო სკოლა. წლის საუკეთესო მოჭადრაკეს და მწვრთნელს ასევე გადაეცა ნანა ალექსანდრიას მიერ დაწესებული ფულადი პრიზები.
წარმატებული ფოთელი მოჭადრაკეები დააჯილდოვეს ფოთის მერმა
გოჩა კურდღელიამ და ქალაქის სხვა ხელმძღვანელებმა. დაჯილდოვების საზეიმო ღონისძიებაზე მუსიკალური ნომრები შეასრულეს ფოთის საჭადრაკო კლუბის მოსწავლეებმა.

საახალწლო ფესტივალი - 2017 (23.12.2017)

 

  23-27 დეკემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საახალწლო ფესტივალი - 2017. ფესტივალის პროგრამით იმართება ღია ფიდეს რეიტინგ ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში, ასევე დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები 7, 6 და 5 წლამდე მოჭადრაკეთა შორის. ყველა ტურნირში 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან მედლებითა და დიპლომებით, ხოლო პირველ ადგილზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებით.

  იხილეთ  ტექნიკური შედეგები

ამხანაგური მატჩი (22.12.2017)

  22 დეკემბერს ფოთში გაიმართა ამხანაგური მატჩი ფოთის საჭადრაკო კლუბ "ნანა"-სა და ქუთაისის საჭადრაკო სკოლა "მაია"-ს შორის 17 დაფაზე. მოჭადრაკეებმა გაითამაშეს 3-3 პარტია, 1 კლასიკური და 2 სწრაფ ჭადრაკში. მატჩი საკმაოდ საინტერესოდ წარიმართა და დასრულდა ქუთაისელი მოჭადრაკეების გამარჯვებით 28 : 25. განმეორებითი შეხვედრა გაიმართება 2018 წლის იანვარში უკვე ქუთაისში.

 

ფარვიზ ჩაჩიბაიას IV მემორიალი (19.12.2017)

 

  17 დეკემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ჩატარდა ფოთის მრავალგზის პრიზიორის, ჭადრაკში სპორტის ოსტატობის კანდიდატის ფარვიზ (სოზარ) ჩაჩიბაიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი ბლიც ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობდა 30-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით 15 ტურად. ტურნირში დაწესებული იყო ფულადი პრიზები, ჩატარდა ფიდეს ეგიდით და დათვლილი იქნა საერთაშორისო რეიტინგი.

  იხილეთ  ტექნიკური შედეგები

საქართველოს ქალთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (13.12.2017)

  13-21 დეკემბერს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს ქალთა 75-ე ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობს 30-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის 8 საერთაშორისო დიდოსტატი, ოსტატი და ფიდეს ოსტატი. ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობს ფოთის საჭადრაკო კლუბის 12 წლის მოჭადრაკეები დიანა ლომაია და ელენე წოწონავა. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ქალთა ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

"ხონი-2017" (10.12.2017)

  9 დეკემბერს ხონში გაიმართა რესპუბლიკური ფესტივალი სწრაფ ჭადრაკში. ფესტივალში მონაწილეობას იღებდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 230-მდე მოჭადრაკე. ფესტივალში ასევე მონაწილეობდა ფოთის საჭადრაკო კლუბის 20 მოჭადრაკე. სხვადასხვა ასაკობრივ კატეგორიებში ფოთელმა მოჭადრაკეებმა 9 მედალი მოიპოვეს: პირველ ადგილზე გავიდნენ ნინო სოლომონია და გაგა გვასალია. მე-2 საპრიზო ადგილები მოიპოვეს აკაკი ყალიჩავამ, ლიზი ფოჩხუამ, ლიზი სარიშვილმა და ნია ჭითანავამ. ხოლო მე-3 ადგილებზე გავიდნენ თეიმურაზ კვიკვინია, კახაბერ კიზირია და ლუკა წურწუმია.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ჯემალ თოფურიას VIII მემორიალი (26.11.2017)

 

  25 ნოემბრიდან 3 დეკემბრის ჩათვლით, ფოთის საჭადრაკო კლუბში იმართება ცნობილი ფოთელი საზოგადო მოღვაწის, ბიზნესმენის და ქველმოქმედის, შ.პ.ს "კავტრექს ფოთის" ერთ-ერთი დამაარსებლის და ყოფილი გენერალური დირექტორის, ჭადრაკის მოყვარულის, ბატონი ჯემალ თოფურიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი მე-8 საჭადრაკო ფესტივალი. ფესტივალის გენერალური სპონსორია შ.პ.ს. "კავტრექს ფოთი".

ფესტივალის პროგრამა: 1.ფოთის საჯარო სკოლების პირველობა - 25-26 ნოემბერი. 2.პირველობა ოჯახთა შორის - 26 ნოემბერი. 3.ასაკობრივი ტურნირები - 27 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. 4.დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები - 28 ნოემბერი - 1 დეკემბერი. 5.სამეგრელო-ზემო სვანეთი ღია აბსოლუტური ჩემპიონატი სწრაფ ჭადრაკში 2-3 დეკემბერი.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

საკვალიფიკაციო ტურნირები (18.11.2017)

  18-19 ნოემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირებ მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის, ხობის, მარტვილის და ჩხოროწყუს 60 მოჭადრაკე. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

მსოფლიოს იუნიორთა ჩემპიონატი (13.11.2017)

  ტარვისიოში (იტალია) სტარტი აიღო მსოფლიო ჩემპიონატმა 20 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 60-ზე მეტი ქვეყნის 240-მდე მოჭადრაკე. ტურნირში ასპარეზობს 3 ქართველი: ნინო ხომერიკი, მარიამ ჭოლაძე და ნოე თუთისანი. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და დასრულდება 25 ნოემბერს.

იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგებიLIVE: ჭაბუკები, გოგონები.

ნონა გაფრინდაშვილის თასი-2017 (13.11.2017)

 

  13-21 ნოემბერს ქალაქ თბილისში ტარდება საერთაშორისო ტურნირი მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონის, ნონა გაფრინდაშვილის თასზე. თასის გათამაშება ტარდება ორრ ტურნირად, რომელშიც მონაწილეობს 7 ქვეყნის 125 მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბი "ნანა"-ს მოჭადრაკეები: ა ღია ტურნირში, სადაც თამაშობს 24 საერთაშორისო დიდოსტატი და ოსტატი, ასპარეზობს დიანა ლომაია. ხოლო ბ ღია ტურნირში კი ელენე წოწონავა, აკაკი ყალიჩავა, თეიმურაზ კვიკვინია და გიორგი სიჭინავა. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 45 000 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

სენიორთა მსოფლიო ჩემპიონატი (13.11.2017)

  მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატს იტალია 7-18 ნოემბერს მასპინძლობს. ჩემპიონატი ტარდება 50+ და 65+ ასაკის მამაკაცთა და ქალთა შორის. ტუნრირში მონაწილეობს 7 ქართველი მოჭადრაკე: ნონა გაფრინდაშვილი, ციალა ქასოშვილი, თამარ ხმიადაშვილი, ზურაბ სტურუა, გიორგი ბაღათუროვი, გიორგი ხომერიკი და ვარლამ ვეფხვიშვილი. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები LIVE

დავით ჩირაძის მემორიალი (05.11.2017)

 

  5-11 ნოემბერს ქალაქ ქუთაისში ტარდება საქართველოს გუნდური პირველობა "დავით ჩირაძის მემორიალი-2017". ტურნირი ტარდება 7, 8 და 10 წლის მოჭადრაკეთა შორის და მონაწილეობას იღებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 35-მდე გუნდი. ფოთის საჭადრაკო კლუბის გუნდები სამივე ასაკში ასპარეზობენ. თითოეული გუნდი დაკომპლექტებულია 3 ჭაბუკითა და 1 გოგონათი. პირველობა ტარდება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და მისი ფულადი საპრიზო ფონდი 5000 ლარს შეადგენს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

მოყვარულთა საქალაქო პირველობა (04.11.2017)

  4-10 ნოემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში იმართება კლუბი "ნანა"-ს მოყვარულთა საქალაქო პირველობა. ტურნირში მონაწილეობს 40-მდე მოჭადრაკე. პირველობა იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. დროის კონტროლი - 60 წუთი პარტიის ბოლომდე, ყოველ სვლაზე 30 წამის დამატებით. 1-3 ადგილებზე გასული ჭაბუკები და გოგონები დაჯილდოვდებიან მედლებითა და დიპლომებით, პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს ასევე გადაეცემათ თასები.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ევროპის გუნდური ჩემპიონატი (27.10.2017)

 

  28 ოქტომბერს საბერძნეთის კუნძულ კრეტაზე დაიწყო ევროპის ვაჟთა და ქალთა გუნდური ჩემპიონატი. ვაჟთა ტურნირში მონაწილეობს 40 გუნდი, ხოლო ქალთა შორის კი 32. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობენ საქართველოს ვაჟთა და ქალთა ნაკრები გუნდები. ვაჟთა გუნდი რომელიც მე-13 ნომრადაა განთესილი შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობს: ბაადურ ჯობავა, მიხეილ მჭედლიშვილი, ლევან ფანცულაია, დავით ჯოჯუა და ლუკა პაიჭაძე. ქალთა ნაკრები გუნდი მე-2 ნომრადაა განთესილი: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და სალომე მელია. ევროპის ჩემპიონატი 6 ნოემბერს დასრულდება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE - ვაჟები, ქალები. (17:00სთ)

ვაჟთა 1-ლი ლიგა (26.10.2017)

  26 ოქტომბერს თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში სტარტი აიღო საქართველოს ვაჟთა 77-ე ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირი. ჩემპიონატში მონაწილეობს 50-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთელი ნიკა ღვამბერია. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და 1-4 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს. ჩემპიონატი 3 ნოემბერს დასრულდება.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

"გამსვლელი პაიკი - 2017" (24.10.2017)

 

  24-29 ოქტომბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება ტრადიციული საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი "გამსვლელი პაიკი- 2017" 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს 40 ფოთელი მოჭადრაკე. ფესტივალი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. 1-3 ადგილებზე გასული ჭაბუკები და გოგონები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და ფასიანი საჩუქრებით. ასევე დაჯილდოვდებიან 7 წლის საუკეთესო შედეგის მქონე ჭაბუკი და გოგონა.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ანზორ მაჩიტიძის მემორიალი (07.10.2017)

  8-11 ოქტომბერს, სამტრედიაში იმართება ანზორ მაჩიტიძის მემორიალი 8 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ვაჟთა და ქალთა შორის. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 3750 ლარს. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 150-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 12 მოსწავლე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ევროპის საკლუბო ჩემპიონატი (07.10.2017)

 

  8-14 ოქტომბერს ანტალიაში (თურქეთი) ტარდება ევროპის ვაჟთა და ქალთა საკლუბო ჩემპიონატი. ვაჟთა შორის მონაწილეობს 36 გუნდი, ხოლო ქალთა შორის კი 12 კლუბი ასპარეზობს. მათ შორის ბათუმის საჭადრაკო კლუბი "ნონა" შემდეგი შემადგენლობით: ჰარიკა დრონავალი, ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი და სალომე მელია. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიტექნიკური შედეგები LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირები (29.09.2017)

  30 სექტემბერს ფოთის საჭადრაკო კლუბში სტარტი აიღო საკვალიფიკაციო ტურნირებმა მე-3, მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის, ხობის და ჩხოროწყუს 50-მდე მოჭადრაკე. ტურნირები იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და I-III ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და მედლებით, ხოლო I ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს დამატებით გადაეცემათ თასები. ტურნირი 1 ოქტომბერს დასრულდება.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

კადეტთა მსოფლიო ჩემპიონატი (19.09.2017)

 

  მონტევიდეოში (ურუგვაი) მიმდინარეობს მსოფლიო ჩემპიონატი 14, 16 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და მონაწილეობას იღებს 5 ქართველი მოჭადრაკე: ნიკოლოზ კაჭარავა, ნიკოლოზ პეტრიაშვილი, გურამ კოკაია, სალომე სანიკიძე და ნინო ჯალაღონია. ჩემპიონატი დასრულდება 26 სექტემბერს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიტექნიკური შედეგები LIVE

მსოფლიო თასი (16.09.2017)

  2-28 სექტემბერს ქ. თბილისში იმართება მსოფლიო თასის გათამაშება ვაჟთა შორის. გათამაშებაში მონაწილეობს 128 მოჭადრაკე, რომელთა შორისაა თითქმის ყველა მსოფლიოს უძლიერესი მოჭადრაკე მსოფლიოს მოქმედი ჩემპიონის, მაგნუს კარლსენის ჩათვლით. ტურნირში ასევე მონაწილეობს 4 ქართველი მოჭადრაკე: ბაადურ ჯობავა, მიხეილ მჭედლიშვილი, ლევან ფანცულაია და ნანა ძაგნიძე. მსოფლიოს თასის გათამაშება ტარდება ოლიმპიური სისტემით და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 1 600 000 აშშ დოლარს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. LIVE

ევროპის ახალგაზრდული (8-18) ჩემპიონატი (16.09.2017)

 

  4-15 სექტემბერს მამაიაში (რუმინეთი) ჩატარდა ევროპის ჩემპიონატი 8, 10, 12, 14, 16 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა ევროპის 48 ქვეყნის 1200-მდე მოჭადრაკე. ჩემპიონატში ასპარეზობდა 28 ქართველი მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბი "ნანა"-ს 3 მოსწავლე: დიანა ლომაია, თეიმურაზ კვიკვინია და ელენე წოწონავა. სამივე მათგანი 12 წლამდე მოჭადრაკეთა ტურნირში ითამაშა. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით, 9 ტურად. ბრწყინვალედ იასპარეზა და მე-5 საპრიზო ადგილი მოიპოვა დიანა ლომაიამ, მე-12 იყო ელენე წოწონავა, ხოლო თეიმურაზ კვიკვინია მე-80 ადგილს დასჯერდა.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიტექნიკური შედეგები LIVE

ტყიბულის საჭადრაკო ფესტივალი (14.08.2017)

  22-27 აგვისტო ტყიბულში გაიმართება ტრადიციული, ბავშვთა საჭადრაკო ფესტივალი "ტყიბული-2017". ტურნირი ტარდება 8, 10, 12 და 16 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ყველა ასაკში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები და მათი მწვრთნელები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზებით, მედლებითა და დიპლომებით. ფესტივალის ორგანიზატორია ტყიბულის საჭადრაკო კლუბი.

იხილეთ: დებულება. ტექნიკური შედეგები

ირაკლი ლოლუას მემორიალი (09.08.2017)

 

  9-11 აგვისტოს ფოთში ტარდება ფოთის საჭადრაკო კლუბის ფუძემდებლის, ათეულობით წლების განმავლობაში ფოთის საჭადრაკო კლუბის ხელმძღვანელის, საზოგადო მოღვაწის ირაკლი (ბოჩიკა) ლოლუას მემორიალი. 9-10 აგვისტოს გაიმართება ფიდეს რეიტინგ ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში, ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად ტარდება. ხოლო 11 აგვისტოს კი საჭადრაკო კლუბი "ნანა" უმასპინძლებს მარათონულ ბლიც ტურნირს. მემორიალის ორივე ტურნირში დაწესებულია ფულადი პრიზები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

ფოთმა საერთაშორისო ფესტივალს უმასპინძლა (23.07.2017)

 

  13-22 ივლისს, ფოთმა ტრადიციულად უმასპინძლა XII საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალს. ღონისძიების ორგანიზატორები იყვნენ საჭადრაკო კლუბი "ნანა", ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია. ფესტივალის პროგრამით ჩატარდა 10 სხვადასხვა როგორც მოზარდთა ასევე ღია ტურნირები და მასში მონაწილეობდა 14 ქვეყნის 400-მდე მოჭადრაკე. ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენდა 45 000 ლარს.

იხილეთ ესტივალის ოფიციალური ვებგვერდი.

ბათუმის საერთაშორისო ფესტივალი (02.07.2017)

 

  2-10 ივლისს ბათუმში ტარდება საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "ბათუმის მერიის თასი-2017". ფესტივალში მონაწილეობს 17 ქვეყნის 360-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბის 12 მოჭადრაკე: ღვამბერია ნიკა, ყალიჩავა აკაკი, კვიკვინია თეიმურაზი, სიჭინავა გიორგი, წოწონავა ელენე, სოლომონია ნინო, კიზირია კახაბერი, სანიკიძე ანა, წურწუმია ლუკა, გარუჩავა ალექსანდრე, კვარაცხელია გიორგი, კულუა ბარბარე. ფესტივალი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 48650 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVE

მსოფლიოს გუნდური ჩემპიონატი (17.06.2017)

 

  17 ივნისს, ხანტი-მანსიისკში (რუსეთი) სტარტი აიღო ვაჟთა და ქალთა მსოფლიოს გუნდურმა ჩემპიონატმა ჭადრაკში. ქალთა შორის ჩემპიონატზე ასპარეზობს 10 გუნდი, მათ შორის საქართველოს ეროვნული ნაკრები შემდეგი შემადგენლობით: ნანა ძაგნიძე, ლელა ჯავახიშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, ნინო ბაციაშვილი და სალომე მელია. ტურნირი წრიული სისტემით, 9 ტურად ტარდება და დასრულდება 26 ივნისს.

იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები LIVE

საჭადრაკო ფესტივალი "ზაფხული-2017" (17.06.2017)

 

  17-25 ივნისს, ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი "ზაფხული-2017". ფესტივალის ღია ტურნირში მონაწილეობს ფოთის საჭადრაკო კლუბის 70-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. ფესტივალის ფულადი საპრიზო ფონდია 300 ლარი. ასევე გამოიყოფა და საჩუქრებით დაჯილდოვდება 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  ფოტო

ინწკირველის მემორიალი (06.06.2017)

 

  6-9 ივნისს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ჩატარდა ტრადიციული საჭადრაკო ტურნირი, შოთა ინწკირველი მემორიალი 7 და 9 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 140 მოჭადრაკე, მათ შორის 6 ფოთელი: გაგა გვასალია, ბარბარე კულუა, ანანო ბაგათელია, ნია ჭითანავა, ნიკოლოზ ჭელიძე და ლიზი სარიშვილი. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. 7 წლის გოგონათა შორის, ქულათა მაქსიმუმით პირველი ადგილი მოიპოვა ბარბარე კულუამ.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

საკვალიფიკაციო ტურნირი (03.06.2017)

 

  3-4 ივნისს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-3, მე-4 და მე-5 მოზარდთა კატეგორიებზე. ტურნირში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის და ჩოხატაურის 60-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით, 7 ტურად. სამივე ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან მედლებითა და დიპლომებით, პირველ ადგილზე გასული მოჭადრაკეები კი თასებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები ფოტო.

ბლიც ტურნირი (01.06.2017)

 

  ფოთში მორიგი ბლიც ტურნირი გაიმართა. ამჯერად საჭადრაკო კლუბმა "ნანა"-მ უმასპინძლა ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას. ტურნირში მონაწილეობდა ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის და ხობის 50 მოჭადრაკე. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად ჩატარდა. 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ ფულადი პრიზებით და დიპლომებით. ტურნირში ითვლებოდა ფიდეს რეიტინგი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  ფოტო

ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატი (30.05.2017)

 

  30 მაისს მინსკში სტარტი აიღო მე-18 ევროპის ჩემპიონატმა ჭადრაკში ვაჯთა შორის, რომელშიც მონაწილეობს ევროპის 400-მდე მოჭადრაკე. ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობს 10 ქართველი მოჭადრაკე, მათ შორის ეროვნული ნაკრების ლიდერები: ბაადურ ჯობავა, მიხეილ მჭედლიშვილი და ლევან ფანცულაია. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 100 000 ევროს. ევროპის ჩემპიონატი 10 ივნისს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები. LIVE. 

დამოუკიდებლობის დღე (27.05.2017)

 

  26 მაისს, ფოთის საჭადრაკო კლუბის ორგანიზებით, ღია ცის ქვეშ გაიმართა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საჭადრაკო ბლიც ტურნირი. ამავე დღეს ფოთის წარმატებულმა მოჭადრაკეებმა გამართეს ერთდროული თამაშის სეანსი საჭადრაკო კლუბის ნორჩ მოსწავლეებთან. ბლიც ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ დიპლომებით და მედლებით. პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეს ასევე გადაეცა თასი. საზეიმო ღონისძიებაში მონაწილეობდა 80-მდე მოჭადრაკე.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  ფოტო

ფოთი საერთაშორისო ფესტივალს უმასპინძლებს

 

  13-22 ივლისს, ფოთი ტრადიციულად უმასპინძლებს XII საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალს. ღონისძიების ორგანიზატორები არიან საჭადრაკო კლუბი "ნანა", ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია. ფესტივალის პროგრამით ტარდება 10 სხვადასხვა როგორც მოზარდთა ასევე ღია ტურნირები და მასში მონაწილეობას მიიღებს 10-მდე ქვეყნის 400-მდე მოჭადრაკე. ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენს 45 000 ლარს.

იხილეთ ესტივალის ოფიციალური ვებგვერდი.

საქართველოს ჩემპიონატი 8-18 (13.05.2017)

 

  5-13 მაისს, ბათუმში გაიმართა საქართველოს ჩემპიონატი 8, 10, 12, 14, 16 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 300-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბი "ნანა"-ს 26 მოსწავლე. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. 12 წლის გოგონათა შორის საქართველოს ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა დიანა ლომაიამ, ამავე ასაკში ვიცე-ჩემპიონობას დაეუფლა ელენე წოწონავა. 12 წლის ჭაბუკთა შორის საქართველოს ვიცე-ჩემპიონი გახდა თეიმურაზ კვიკვინია, ხოლო 18 წლის გოგონათა შორის კი ბრინჯაოს პრიზიორი გახდა ანი ჭანტურია. 1-2 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები იასპარეზებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატებზე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.  LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირი (30.04.2017)

 

  29-30 აპრილს ფოთის საჭადრაკო კლუბში ჩატარდა საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-4 და მე-5 მოზარდთა კატეგორიებზე. ტურნირში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, სენაკის და მარტვილის მუნიციპალიტეტების 75 მოჭადრაკე. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით, 7 ტურად. ორივე ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ მედლებითა და დიპლომებით, პირველ ადგილზე გასული მოჭადრაკეები კი თასებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს ჩემპიონატი U7 (30.04.2017)

 

  24-30 აპრილს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში გაიმართა საქართველოს ჩემპიონატი 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 70-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 9 მოსწავლე: გვასალია გაგა, გვაზავა ილია, კაკულია დემეტრე, ფაცია ალექსი, მალანია თამაზ, ბაგათელია ანანო, ჭითანავა ნია, კულუა ბარბარე, მარიამ ვადაქარია. გოგონათა შორის წარმატებით იასპარეზა და 6 ქულით საქართველოს ვიცე-ჩემპიონობა მოიპოვა ბარბარე კულუამ.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატი (30.04.2017)

 

  21-30 აპრილს იასიში (რუმინეთი) ჩატარდა მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატი 7, 9, 11, 13, 15 და 17 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა 8 ქართველი მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო კლუბი "ნანა"-ს მოსწავლე ელენე წოწონავა, რომელიც 13 წლამდე გოგონათა შორის ასპარეზობდა. ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით, 9 ტურად გაიმართა. ელენემ ბრწყინვალედ იასპარეზა და 6 ქულით მე-5 საპრიზო ადგილი დაიკავა. მან ფიდეს რეიტინგი 126 პუნქტით გაიუმჯობესა.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები. LIVE. 

ნანა ძაგნიძე ევროპის ჩემპიონია (22.04.2017)

 

  ლატვიის დედაქალაქში (რიგა) გაიმართა ევროპის ქალთა ჩემპიონატი. ტურნირში ევროპის 150-მდე მოჭადრაკე მონაწილეობდა, მათ შორის საქართველოს უძლიერესი 8 მოჭადრაკე: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, სალომე მელია, მერი არაბიძე, ნინო ხომერიკი და სოფიო გვეტაძე. ჩემპიონატში ბრწინვალედ იასპარეზა და ევროპის ჩემპიონობა მოიპოვა ნანა ძაგნიძემ. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენდა 70 000 ევროს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები. LIVE

სამეგრელოს ჩემპიონატი (07.04.2017)

 

  8-11 აპრილს, ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 7, 9, 11, 13 და 15 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, ხობის, სენაკის, აბაშის და ჩხოროწყუს 100-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი იმართება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად. 15 წლამდე მოჭადრაკეთა ტურნირში დაითვლება ფიდეს რეიტინგი, ასევე მოჭადრაკეებს ეძლევა სპორტული თანრიგის შესრულების შესაძლებლობა.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები. LIVE.  ფოტო.

დიანა ლომაიას წარმატება (02.04.2017)

 

  27 მარტიდან 2 აპრილის ჩათვლით ქ. თბილისში ჩატარდა ალექსანდრე ბოკუჩავას თასი 16 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 44 მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეები - დიანა ლომაია და თეიმურაზ კვიკვინია. ბრწყინვალედ იასპარეზა და 5 ქულით პირველ ადგილი დაიკავა 12 წლის დიანა ლომაიამ, ხოლო ჭაბუკთა შორის ის მე-3 იყო. დიანამ ფიდეს რეიტინგი 103 პუნქტით გაიუმჯობესა. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენდა 1700 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE

ოთარ ხომერიკის XV მემორიალი (25.03.2017)

 

  25-30 მარტს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის სპორტკომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მუშაკის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მწვრთნელის ოთარ ხომერიკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი XV საქალაქო ტურნირი ჭადრაკში 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ღია ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში. მემორიალში მონაწილეობას მიიღებს 100-ზე მეტი ფოთელი მოჭადრაკე. ყველა ტურნირში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან საჩუქრებითა და დიპლომებით.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგებიფოტო.

ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი (22.03.2017)

 

  16-22 მარტს, საქართველოს მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში ჩატარდა ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი 8 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 90-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის 6 ფოთელი მოჭადრაკე: ლუკა ჯაბელია, ანასტასია მატკავა, გიორგი კვარაცხელია, ლუკა წურწუმია, გაბრიელ გოცირიძე და ბარბარე კულუა. ტურნირი წარმატებით იასპარეზეს გიორგი კვარაცხელიამ და ბარბარე კულუამ. გიორგი 8 წლის ჭაბუკთა ტურნირში 7 შესაძლებლობიდან 6 ქულით 1-ლი ადგილი დაიკავა, ხოლო ბარბარე კი მე-3 იყო 8 წლის გოგონათა შორის, მანვე 7 წლის გოგონათა შორის საუკეთესო შედეგი აჩვენა. და საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ ფულადი პრიზებით, თასებით, მედლებით და დიპლომებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს ქალთა ჩემპიონატი (12.03.2017)

 

  11-20 მარტს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს ქალთა 74-ე ჩემპიონატი. ტურნირი იმართება წრიული სისტემით და მასში მონაწილეობს 10 მოჭადრაკე: ბელა ხოტენაშვილი (2434), სალომე მელია (2394), მერი არაბიძე (2383), ნინო ხურციძე (2383), სოფიკო ხუხაშვილი (2368), თამარ წერეთელი (2350), ნინო ხომერიკი (2317), სოფიო გვეტაძე (2285), მირანდა მიქაძე (2280), ანა კუჭავა (2134).  ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი შეადგენს 17500 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVE

საქართველოს ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა  (02.03.2017)

 

  4-10 მარტს, ფოთის საჭადრაკო კლუბში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირები 8, 10 და 12 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს დასავლეთ საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების 90-მდე მოჭადრაკე. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურები. ყველა ტურნირის ლიდერთა პარტიები გადაიცემა ონლაინ რეჟიმში.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. ფოტო LIVE

ნიკა ღვამბერია საქართველოს ვიცე-ჩემპიონია! (27.02.2017)

 

  19-27 თებერვალს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ჩატარდა საქართველოს ჩემპიონატი 20 წლამდე ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 44 მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთელი ნიკა ღვამბერია. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად გაიმართა. ჭაბუკთა შორის 9 შესაძლებლობიდან 6,5 ქულით საქართველოს ვიცე-ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა ნიკა ღვამბერიამ.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVE

სამეგრელოს ჩემპიონატი  (19.02.2017)

 

  16-19 თებერვალს ზუგდიდში ჩატარდა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 8, 10, 12, 14, 16 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის 90-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 24 მოსწავლე. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად და საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვეს საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურები. ტურნირის ორგანიზატორია რეგიონის ჭადრაკის ფედერაცია და ზუგდიდის საჭადრაკო სკოლა. ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა მოიპოვეს 5 ოქროს (ანი ჭანტურია, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, კახაბერ კიზირია, ბარბარე კულუა), 4 ვერცხლისა (დიანა ლომაია, ანა სანიკიძე, ალექსანდრე გარუჩავა, ლიზი სარიშვილი) და 2 ბრინჯაოს მედალი (აკაკი ყალიჩავა, ლიზი ფოჩხუა).

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. ფოტო

მსოფლიოს ქალთა ჩემპიონატი (11.02.2017)

 

  11 თებერვალს, ირანში სტარტს აიღო მსოფლიოს ქალთა ჩემპიონატი. ტურნირი ნოკაუტ სისტემით იმართება და მისი საპრიზო ფონდი 450 000 აშშ დოლარს შეადგენს.  ჩემპიონატში მონაწილე 64 მოჭადრაკიდან 8 ქართველია: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, სალომე მელია, ნინო ხურციძე, სოფიკო გურამიშვილი, სოფიო გვეტაძე. მსოფლიო ქალთა ჩემპიონატი 3 მარტს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

ელენე წოწონავა საქართველოს ჩემპიონია!  (10.02.2017)

 

  1-9 თებერვალს ქ. თბილისში ჩატარდა საქართველოს ჩემპიონატი 9, 11 და 13 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში ბრწყინვალედ იასპარეზეს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა და მოიპოვეს 1 ოქროს, 1 ვერცხლისა და 2 ბრინჯაოს მედალი. 13 წლის გოგონათა შორის საქართველოს ჩემპიონის ტიტული და მსოფლიო ჩემპიონატის საგზური მოიპოვა ელენე წოწონავამ. ამავე ასაკის ჭაბუკთა შორის საქართველოს ვიცე-ჩემპიონი გახდა აკაკი ყალიჩავა. ასევე 13 წლის ასაკის გოგონათა შორის მე-3 იყო დიანა ლომაია, ხოლო 11 წლის ჭაბუკთა შორის ბრინჯაოს მედალს დაეუფლა თეიმურაზ კვიკვინია.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ფოთის გრანპრის გათამაშება (02.02.2017)

 

  2-8 თებერვალს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის გრანპრის გათამაშების 1-ლი ეტაპის ტურნირები 8 და 10 წლამდე მოჭადრაკეთა შორის, რომელშიც მონაწილეობს 100-მდე ფოთელი მოჭადრაკე. გათამაშების ფარგლებში ტარდება 5 ტურნირი: 10 წლამდე უმაღლესი ლიგა (წრიული), 10 წლამდე პირველი ლიგა (შვეიცარიული), 8 წლამდე უმაღლესი ლიგა (წრიული), 8 წლამდე პირველი ლიგა (წრიული), 8 წლამდე მეორე ლიგა (შვეიცარიული). ყველა ტურნირში 1-3 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებით, მედლებითა და დიპლომებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიფოტო

საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატი  (28.01.2017)

 

  1-9 თებერვალს ქ. თბილისში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 9, 11 და 13 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 100-ზე მეტი მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 9 მოსწავლე: აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, გიორგი სიჭინავა, ლიზი ფოჩხუა, კახაბერ კიზირია, ანა სანიკიძე და ანასტასია მატკავა. ჩემპიონატი გაიმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და პირველ ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატის საგზურებს. 

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVE

ჰიბრალტარის ფესტივალი (27.01.2017)

 

  24 იანვარს ჰიბრალტარში სტარტი აიღო საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალმა. ფესტივალის მონაწილეობენ მსოფლიოს უძლიერესი დიდოსტატები. მათ შორის კარუანა (2827), ვაშიერ-ლაგრავე (2796), ნაკამურა (2785), ივანჩუკი (2752) და სხვები. ტურნირში ასევე მონაწილეობენ საქართველოს ქალთა ნაკრების წევრები: ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და ბელა ხოტენაშვილი.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგებიLIVE

ვეიკ-ან-ზეეს სუპერ ტურნირი  (27.01.2017)

 

  14-29 იანვარს ჰოლანდიაში ტარდება ტრადიციული 79-ე ვეიკ-ან-ზეეს ტურნირი, რომლის ა ტურნირში მონაწილეობენ მსოფლიოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: კარლსენი (2840), სო (2808), კარიაკინი (2785), არონიანი (2780) და სხვები. ბ ტურნირში სხვა ძლიერ მოჭადრაკეებთან ერთად მონაწილეობს ქართველი დიდოსტატი სოფიკო გურამიშვილი

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიLIVE

საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატი (20.01.2017)

 

  21-30 იანვარს ქ. თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს ვაჟთა 76-ე ჩემპიონატი ჭადრაკში. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს უძლიერესი 10 მოჭადრაკე: ლევან ფანცულაია, მიხეილ მჭედლიშვილი, მერაბ გაგუნაშვილი, დავით ჯოჯუა, ლუკა პაიჭაძე, კონსტანტინე შანავა, დავით არუთუნიანი, თორნიკე სანიკიძე, გიგა ყუფარაძე და ირაკლი ბერაძე.  ჩემპიონატის იმართება წრიული სისტემით და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 20500 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

ფოთელ მოჭადრაკეთა მზადება (05.01.2017)

 

  3-13 იანვარს ფოთის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება გაძლიერებული, ორჯერადი საწვრთნელი პროცესი სკოლის წარმატებულ მოსწავლეებისათვის. საწვრთნელი პროცესი მოიცავს გაკვეთილებს როგორც თეორიული ასევე ტაქტიკურ მასალებზე. ასევე ყოველდღიურად უტარდება გაკვეთილები სკოლის 7-8 წლის ასაკის წარმატებულ მოსწავლეებს. საწვრთნელი პროცესის პარალელურად ჩატარდება ორი ბლიც ტურნირი.

იხილეთ ბლიც ტურნირის ტექნიკური შედეგები

ნონა გაფრინდაშვილი ფოთში (28.12.2016)

  28 დეკემბერს გაიმართა 2016 წლის ფოთის საუკეთესო მოჭადრაკეთა დაჯილდოება. ფოთის წლის საუკეთესო მოჭადრაკედ აღიარებულ იქნა მოქმედი საქართველოს ჩემპიონი 18 წლის გოგონათა შორის - ანი ჭანტურია. წლის საუკეთესო მოჭადრაკის ნომინანტებად დასახელდნენ საქართველოს ჩემპიონატის პრიზიორი 20 წლამდე ჭაბუკთა შორის - ნიკა ღვამბერია, საქართველოს ვიცე-ჩემპიონი 12 წლის გოგონათა შორის - დიანა ლომაია და საქართველოს ჩემპიონი 8 წლის ჭაბუკთა შორის - კახაბერ კიზირია. ჭადრაკში წლის წარმატებულ საჯარო სკოლად დასახელდა ფოთის მე-5 საჯარო სკოლა.
წარმატებული ფოთელი მოჭადრაკეები დააჯილდოვეს
ნონა გაფრინდაშვილმა, ქ. ფოთის მერმა ირაკლი კაკულიამ, საკრებულოს თავჯდომარე ალექსანდრე თოფურია და სხვა საკრებულოს წევრებმა. დაჯილდოვების საზეიმო ღონისძიებაზე მუსიკალური ნომრები შეასრულეს ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა. ამავე დღეს, ფოთის საჭადრაკო სკოლის წარმატებულ მოსწავლეებთან ერთდროული თამაშის სეანსი გამართა ნონა გაფრინდაშვილმა.

საახალწლო ფესტივალი (24.12.2016)

 

  24-27 დეკემბერს ფოთის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება საახალწლო ფესტივალი ჭადრაკში 12, 8 და 6 წლამდე ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, რომელშიც მონაწილეობს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 130-მდე მოსწავლე. ტურნირები შვეიცარიული სისტემით, 7 ტურად იმართება. 28 დეკემბერს, ფესტივალის საზეიმო დახურვაზე საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან მედლებით და დიპლომებით, ხოლო პირველ ადგილზე გასული მოჭადრაკეები კი თასებით. ფესტივალის საზეიმო დახურვას დაესწრება ლეგენდარული ქართველი მოჭადრაკე, მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონი - ნონა გაფრინდაშვილი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ფარვიზ ჩაჩიბაიას მემორიალი (17.12.2016)

 

  18 დეკემბერს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის მრავალგზის პრიზიორის, ჭადრაკში სპორტის ოსტატობის კანდიდატის ფარვიზ (სოზარ) ჩაჩიბაია ხსოვნისადმი მიძღვნილი ბლიც ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობს 30-მდე მოჭადრაკე. ტურნირში დაწესებულია ფულადი პრიზები. დაითვლება ფიდეს რეიტინგი.

  იხილეთ  ტექნიკური შედეგები

საქართველოს თასი (14.12.2016)

 

  13-21 დეკემბერს ქ. თბილისში იმართება საქართველოს თასის გათამაშება, რომელშიც მონაწილეობს 29 მოჭადრაკე. მათ შორის 15-მდე საერთაშორისო დიდოსტატი და ოსტატი. ტურნირში ასევე მონაწილეობს ფოთელი მოჭადრაკე ნიკა ღვამბერია. თასის გათამაშება ტარდება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. ტურნირის საპრიზო ფონდია - 15250 ლარი. პირველ ტურში ღვამბერია, საერთაშორისო დიდოსტატ კონსტანტინე შანავას დაუზავდა.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.   LIVE

ჯემალ თოფურიას VII მემორიალი (26.11.2016)

 

  26 ნოემბრიდან 10 დეკემბრის ჩათვლით, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში გაიმართება ცნობილი ფოთელი საზოგადო მოღვაწის, ბიზნესმენის და ქველმოქმედის, შ.პ.ს "კავტრექს ფოთის" ერთ-ერთი დამაარსებლის და ყოფილი გენერალური დირექტორის, ჭადრაკის მოყვარულის, ბატონი ჯემალ თოფურიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი მე-7 საჭადრაკო ფესტივალი. ფესტივალის გენერალური სპონსორია შ.პ.ს. "კავტრექს ფოთი".

ფესტივალის პროგრამა: 1.ფოთის საჯარო სკოლების პირველობა - 26-27 ნოემბერი. 2.პირველობა ოჯახთა შორის - 28 ნოემბერი. 3.ასაკობრივი ტურნირები - 29 ნოემბერი - 5 დეკემბერი. 4.დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები - 2-5 დეკემბერი. 5.სამეგრელო-ზემო სვანეთი ღია აბსოლუტური ჩემპიონატი 6-10 დეკემბერი.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები: საჯარო სკოლების პირველობა. ოჯახთა პირველობა. ასაკობრივი ტურნირები. დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები. სამეგრელოს ღია ჩემპიონატი LIVE

საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (26.11.2016)

 

  თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში სტარტი აიღო საქართველოს ვაჟთა 76-ე ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირმა რომელშიც მონაწილეობს 38 მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთელი ნიკა ღვამბერია. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად იმართება და 4 დეკემბერს დასრულდება. 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს 2017 წლის საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატი (21.11.2016)

 

 19-30 ნოემბერს ჩეხეთში ტარდება მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატი 50 და 65 წელს გადაცილებულ მოჭადრაკეთა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 60-მდე ქვეყნის 500-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის 6 ქართველი: ნონა გაფრინდაშვილი, თამარ ხმიადაშვილი, ციალა ქასოშვილი, ზურაბ სტურუა, გიორგი ბაღათუროვი და ვარლამ ვეფხვიშვილი. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად იმართება. ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი შეადგენს 15000 ევროს.

  იხილეთ:  ოფიციალური ვებგვერდი ტექნიკური შედეგები ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები LIVE

ფიდეს ქალთა გრანპრი (18.11.2016)

 

  19 ნოემბერს ხანტი-მანსიისკში (რუსეთი) სტარტს აიღებს ფიდეს ქალთა გრანპრის გათამაშება, რომელშიც მონაწილეობს მსოფლიოს 12 უძლიერესი მოჭადრაკე. მათ შორისაა 3 ქართველი დიდოსტატი: ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და ბელა ხოტენაშვილი. ტურნირი წრიული სისტემით 11 ტურად იმართება. ტურნირის საპრიზო ფონდი 60 000 ევროს შეადგენს და 1 დეკემბერს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  ტექნიკური შედეგები.  LIVE

საქართველოს ქალთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (16.11.2016)

 

 16-24 ნოემბერს თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობი ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს 64-ე ქალთა ჩემპიონატის პირველი ლიგის ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობს 28 მოჭადრაკე. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ 2017 წლის საქართველოს ქალთა ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს.

  იხილეთ ტექნიკური შედეგები

მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩი (20.11.2016)

 

  დღეს ნიუიორკში სტარტს აიღებს მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩი მაგნუს კარლსენსა (2853, ნორვეგია) და სერგეი კარიაკინს (2772, რუსეთი) შორის. მატჩი 12 პარტიისგან შედგება, ხოლო მატჩის ფრედ დასრულების შემთხვევაში დაინიშნება დამატებითი პარტიები. მატჩის საპრიზო ფონდი შეადგენს 1 100 000 ევროს, რომლიდანაც გამარჯვებული მიიღებს თანხის 60%, ხოლო დამარცხებული კი 40%. პირველ პარტია თეთრებით დაიწყებს ნორვეგიელი მოჭადრაკე. პარტიები დაიწყება თბილისის დროით 23:00 საათზე.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი.  LIVE

  1 ტური 2 ტური 3 ტური 4 ტური 5 ტური 6 ტური 7 ტური 8 ტური 9 ტური 10 ტური 11 ტური 12 ტური ქულა
მაგნუს კარლსენი

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0

0,5

1

0,5

0,5

6

სერგეი კარიაკინი

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

1

0,5

0

0,5

0,5

6

დავით ჩირაძის მემორიალი (19.11.2016)

 

 13-19 ნოემბერს ქუთაისში გაიმართა დავით ჩირაძის მემორიალი 10, 8 და 7 წლის მოჭადრაკეთა გუნდებს შორის. ტურნირში მონაწილეობდა დასავლეთ საქართველოს გუნდები, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 10 და 7 წლის მოჭადრაკეთა გუნდები. ფოთელმა მოჭადრაკეებმა ბრწყინვალედ იასპარეზეს და პირველი ადგილები დაიკავეს როგორც 10 ასევე 7 წლამდე მოჭადრაკეთა ტურნირებში. 10 წლამდე ფოთის სკოლის გუნდი შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობდა: თეიმურაზ კვიკვინია, გიორგი სიჭინავა, კახაბერ კიზირია და ლიზი ფოჩხუა. 7 წლამდე მოჭადრაკეთა გუნდი: გიორგი კვარაცხელია, ალექსანდრე გარუჩავა, გაბრიელ ხუბულავა და ლიზი სარიშვილი. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 7 ტურად ჩატარდა.

  იხილეთ: ტექნიკური შედეგები ფოტო.

ავნერ ფეიდერის მემორიალი შაშში (13.11.2016)

 

  12-13 ნოემბერს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის ჭადრაკისა და შაშის კომპლექსურ სასპორტო სკოლაში ჩატარდა ფოთში შაშის ფუძემდებლის ავნერ ფეიდერისადმი მიძღვნილი ტურნირები ფოთის საჯარო სკოლებსა და ვეტერან მოშაშეთა შორის. სკოლების გუნდურ ტურნირში პირველი ადგილი დაიკავა მე-3 საჯარო სკოლის გუნდმა, მეორე იყო მე-4 საჯარო სკოლის გუნდი, ხოლო მესამე ადგილზე გავიდა 1-ლი საჯარო სკოლა. ვეტერან მოშაშეთა ტურნირში პირველობა მოიპოვა ალექსანდრე გუბელიძე, მეორე ადგილი ჯუმბერ გულუას ერგო, ხოლო მესამე კი მერაბ ჟვანიას.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  ფოტო

ევროპის საკლუბო ჩემპიონატი (10.11.2016)

 

  ნოვი სადში (სერბეთი) 6-12 ნოემბერს იმართება ევროპის ვაჟთა და ქალთა საკლუბო ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობს 62 ვაჟთა და 14 ქალთა კლუბი. მათ შორის საჭადრაკო კლუბი "ნონა" რომელიც ძირითადად დაკომპლექტებულია საქართველოს ნაკრები გუნდის წევრებით: ნანა ძაგნიძე, ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი, სალომე მელია და მირანდა მიქაძე (სათადარიგო). ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად ტარდება და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს  35 500 ევროს.

  იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიტექნიკური შედეგები LIVE

საჭადრაკო ფესტივალი "გამსვლელი პაიკი" (05.11.2016)

 

  5-11 ნოემბერს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება საქალაქო საჭადრაკო ფესტივალი "გამსვლელი პაიკი" 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ფესტივალში მონაწილეობს სკოლის 40-ზე მეტი მოსწავლე. ტურნირი იმართება შვეიცარული სისტემით 7 ტურად. თითოეულ მონაწილეს ეძლევა 60 წუთი პარტიის ბოლომდე. 1-3 ადგილებზე გასული ჭაბუკები და გოგონები დაჯილდოვდებიან დიპლომებითა და საჩუქრებით.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები: ჭაბუკებიგოგონები.  ფოტო

მსოფლიოს ასაკობრივი ჩემპიონატი (31.10.2016)

 

  19-30 ოქტომბერს, ბათუმში ჩატარდა მსოფლიოს კადეტთა ჩემპიონატი 12, 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა მსოფლიოს 66 ქვეყნის 700-ზე მეტი მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 10 მოსწავლე: აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, თეიმურაზ კვიკვინია, კახაბერ კიზირია, ალექსანდრე გარუჩავა, გიორგი კვარაცხელია, გაბრიელ ხუბულავა, ანა სანიკიძე, მარიამ სარალიძე. რამოდენიმე მათგანმა ფიდეს რეიტინგი გაიუმჯობესა.

  იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

  25 ოქტომბერს ასევე ბათუმში გაიმართა მსოფლიოს თასი ამოცანების ამოხსნაში. 8 წლის ჭაბუკთა შორის ქულათა მაქსიმუმი აიღო და დამატებითი მაჩვენებლით მე-4 ადგილი დაიკავა კახაბერ კიზირიამ.

  იხილეთ საბოლოო ცხრილი.

მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა (30.08.2016)

 

  2-13 ივლისს ბაქოში იმართება მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა, რომელშიც მონაწილეობს მსოფლიოს 180-მდე ქვეყნის ვაჟთა და ქალთა ნაკრები გუნდები. მათ შორის საქართველოს ნაკრები გუნდები შემდეგი შემადგენლობით - ქალთა: ნანა ძაგნიძე, ლელა ჯავახიშვილი, ნინო ბაციაშვილი, ბელა ხოტენაშვილი და სალომე მელია. ვაჟთა: ბაადურ ჯობავა, ლევან ფანცულაია, მიხეილ მჭედლიშვილი, თამაზ გელაშვილი და თორნიკე სანიკიძე. ტურნირი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები: ვაჟთა ქალთა.  LIVE: ვაჟთა ქალთა.

ევროპის ასაკობრივი ჩემპიონატი (16.08.2016)

 

  18-27 აგვისტოს პრაღაში (ჩეხეთი) ჩატარდა ევროპის ჩემპიონატი 18, 16, 14, 12, 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა 48 ქვეყნის 1000-ზე მეტი მოჭადრაკე. ჩემპიონატზე საქართველოს ნაკრების შემადგენლობაში იასპარეზეს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა - ანი ჭანტურია და დიანა ლომაია. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. 18 წლის გოგონათა შორის 48-ე ნომრად განთესილმა ანი ჭანტურიამ 28-ე ადგილი დაიკავა, მან ფიდეს რეიტინგი 132 პუნქტით გაიუმჯობესა. 12 წლის გოგონათა შორის კი დიანა ლომაია 35-ე ადგილი დაიკავა და რეიტინგი 7 პუნქტით მოიმატა.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები LIVE

POTI SUMMER - 2016 (08.08.2016)

 

  9 - 13 აგვისტოს ფოთში იმართება მე-3 საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი POTI SUMMER - 2016. ფესტივალის პროგრამით ტარდება 3 ტურნირი: 7 და 9 წლის მოჭადრაკეთა შორის და ღია ტურნირი სადაც დაითვლება ფიდეს რეიტინგი. ფესტივალის ტურნირები ჩატარდება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად. სამივე ტურნირის ლიდერთა პარტიები გადაიცემა ონლაინ რეჟიმში.

იხილეთ: დებულება. ტექნიკური შედეგები. ფბ-გვერდი LIVE

რაჭის ფესტივალი (07.08.2016)

 

  1-7 აგვისტოს ამბროლაურში ჩატარდა საჭადრაკო ფესტივალი რაჭა-2016. ფესტივალის პროგრამით გაიმართა ასაკობრივი ტურნირები 8-დან 16-მდე ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ფესტივალში მონაწილეობდა 6 ფოთელი მოჭადრაკე: ელენე წოწონავა, ნინო სოლომონია, კახაბერ კიზირია, ანა სანიკიძე, გიორგი კვარაცხელია და მიშიკო წულაია. 12 წლის გოგონათა შორის პირველი ადგილი მოიპოვა ელენე წოწონავა. ამავე ასაკში მესამე ადგილი ერგო ნინო სოლომონიას. 8 წლის ჭაბუკთა ტურნირის გამარჯვებული გახდა კახაბერ კიზირია.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ბაქოს საერთაშორისო ტურნირი (03.08.2016)

 

  3 აგვისტოს ბაქოში დასრულდა ვუგარ გაშიმოვის სახელობის საერთაშორისო ტურნირი 12 წლამდე მოჭადრაკეთა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა 4 ქვეყნის 120 მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე აკაკი ყალიჩავა. 9 შესაძლებლობიდან 6,5 ქულით მან მე-14 ადგილი დაიკავა და ფიდეს რეიტინგი 72 პუნქტით გაიუმჯობესა.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ფოთის XI აერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი

 

  მიმდინარე წლის 12-20 ივლისს ქალაქი ფოთი კვლავ უმასპინძლებს მე-11 საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალს. ფესტივალის პროგრამით ჩატარდება 10 სხვადასხვა ტურნირი. ფესტივალის ორგანიზატორი და ფინანსური მხარდამჭერებია ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია, საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია, ფოთის საჭადრაკო სკოლა. ხოლო გენერალური სპონსორი კი "პაშა ბანკი". ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენს 45000 ლარს.

იხილეთ: ვებ-გვერდი, ფეისბუქ-გვერდი, მონაწილეთა წინასწარი რეგისტრაცია.

ფიდეს ქალთა გრან პრი (02.07.2016)

 

  2-14 ივლისს, ჩინეთში იმართება ფიდეს ქალთა გრან პრის გათამაშების მე-4 ეტაპი. ტურნირში მონაწილეობს მსოფლიოს უძლიერესი 12 მოჭადრაკე, მათ შორის საქართველოს ეროვნული ნაკრების 2 მოჭადრაკე: ლელა ჯავახიშვილი და ბელა ხოტენაშვილი. ტურნირი წრიული სისტემით 11 ტურად ტარდება და მისი საპრიზო ფონდი 60 000 ევროს შეადგენს. 

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები LIVE.

ბათუმის ფესტივალი (02.07.2016)

 

  2-10 ივლისს  ბათუმში ტარდება საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "ბათუმის მერიის თასი -2016". ფესტივალის საპრიზო ფონდი შეადგენს 43 650 ლარს და მასში მონაწილეობს 10-მდე ქვეყნის 335-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 9 მოსწავლე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები. LIVE

ფოთის საქალაქო ფესტივალი (12.06.2016)

 

  13-19 ივნისს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში იმართება საჭადრაკო ღია ტურნირი "ზაფხული-2016". ტურნირი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 400 ლარს: I ადგილი - 200ლ. II ადგილი -120ლ. და III ადგილი - 80 ლარი. ასევე დაწესებულია სპეციალური პრიზები 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის 1-3 ადგილბზე გასული მოჭადრაკეებისათვის. 

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიფოტოგალერეა.

საჭადრაკო ფესტივალი "ხონი-2016" (11.06.2016)

 

  10 ივნისს, ხონში ჩატარდა საჭადრაკო ფესტივალი "ხონი-2016" სწრაფ ჭადრაკში. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა ქალაქების 200-ზე მეტი მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 15 მოსწავლე. 20 წლამდე გოგონათა შორის წარმატებით იასპარეზეს დიანა ლომაიამ და ელენე წოწონავამ, დიანამ მე-2 ადგილი დაიკავა ხოლო ელენე კი მე-3 იყო. 8 წლის გოგონათა შორის კი მე-3 ადგილზე გავიდა ანა სანიკიძე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

შოთა ინწკირველის მემორიალი (11.06.2016)

 

  8-11 ივნისს, თბილისში ჩატარდა ტრადიციული საჭადრაკო ტურნირი "შოთა ინწკირველის მემორიალი". ტურნირი გაიმართა 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის და მასში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 200-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის 7 ფოთელი მოჭადრაკე. 9 წლის ჭაბუკთა შორის წარმატებით იასპარეზა და 7 შესაძლებლობიდან 6 ქულით მე-2 ადგილი მოიპოვა კახაბერ კიზირია. 7 წლის ჭაბუკთა შორის კი 5,5 ქულით ასევე მეორე ადგილს დაეუფლა ალექსანდრე გარუჩავა.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ევროპის ქალთა ჩემპიონატი (28.05.2016)

 

  27 მაისს რუმინეთში სტარტს აიღებს ევროპის ქალთა ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობს 27 ქვეყნის 112 მოჭადრაკე. მათ შორის 11 ქართველი მოჭადრაკე. ჩემპიონატი ტარდება შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 60 000 ევროს. ტურნირი 7 ივნისს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები. LIVE

ნინო ხომერიკის წარმატება! (28.05.2016)

 

  ბრწყინვალედ იასპარეზა ნინო ხომერიკმა (2304) რუსეთში გამართულ ტრადიციულ "მსოფლიოს ახალგაზრდა ვარსკვლავთა" ტურნირში. მსოფლიოს უძლიერეს ახალგაზრდა ჭაბუკებთან პაექრობაში მან 11 შესაძლებლობიდან 7,5 ქულით 1-2 ადგილები გაიყო და 106 პუნქტით გაიუმჯობესა ფიდეს რეიტინგი. მან ასევე შეასრულა ვაჟთა საერთაშორისო ოსტატის პირველი და ქალთა საერთაშორისო დიდოსტატის მეორე ბალი. ვულოცავთ მას ამ დიდ წარმატებას!

იხილეთ საბოლოო ცხრილი.

ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატი (25.05.2016)

 

  12-23 მაისს, კოსოვოში ჩატარდა ევროპის ინდივიდუალური ჩემპიონატი ვაჟთა შორის. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარული სისტემით, 11 ტურად და მისი საპრიზო ფონდი 120 000 ევროს შეადგენდა. ტურნირში მონაწილეობდა ევროპის 40-მდე ქვეყნის 250-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის 5 ქართველი დიდოსტატი: ბაადურ ჯობავა (2661), ლევან ფანცულაია (2613), მერაბ გაგუნაშვილი (2569), ზურაბ სტურუა (2548) და თორნიკე სანიკიძე (2537). ჩემპიონატზე ბრწყინვალედ იასპარეზა და 8 ქულით მე-3 ადგილი დაიკავა საქართველოს ნაკრების ლიდერმა ბაადურ ჯობავამ.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები. LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირი (14.05.2016)

 

  14-15 მაისს ფოთში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-4 და მე-5 კატეგორიებზე. ტურნირში მონაწილეობს ფოთის, სენაკის, მარტვილის და ჩხოროწყუს 50-მდე მოჭადრაკე. შეჯიბრება იმართება შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად. უთანრიგო მოჭადრაკეთა შორის მონაწილეებს რომლებიც დააგროვებენ 4 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-5 თანრიგის 1 ბალი. მე-5 თანრიგოსან მოჭადრაკეთა ტურნირში მონაწილეებს რომელებიც დააგროვებენ 5 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-4 თანრიგის 1 ბალი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. 

ფოთელთა ოქროს და ვერცხლის მედლები (13.05.2016)

 

  ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეთა ბრწყინვალე გამოსვლით დასრულდა საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატი ქ. თბილისში. 8 წლის ჭაბუკთა შორის 9 შესაძლებლობიდან 8 ქულით (!) საქართველოს ჩემპიონობა და მსოფლიო ჩემპიონატის საგზური მოიპოვა კახაბერ კიზირიამ. 12 წლის გოგონათა შორის კი 7,5 ქულით 1-2 ადგილები გაიყო და უარესი კოოფიციენტის გამო საქართველოს ვიცე-ჩემპიონობა და მსოფლიო ჩემპიონატის საგზური დიანა ლომაიას ერგო. 2016 წლის საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატები ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა 2 ოქროს და 1 ვერცხლის მედლებით დაასრულეს. ვულოცავთ მათ ამ დიდ გამარჯვებას!

საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატი (05.05.2016)

 

  5-13 მაისს, თბილისში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 8, 12 და 16 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით, 9 ტურად იმართება და მასში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 220 მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 10 მოსწავლე. ყველა ტურნირში 1-2 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

ნონა გაფრინდაშვილის თასი (22.04.2016)

 

  22-30 აპრილს ქ. თბილისში ტარდება საერთაშორისო საიუბილეო ტურნირი "ნონა-75". ა და ბ ღია ტურნირების საპრიზო ფონდი 18 000 ევროს შეადგენს. ორივე ტურნირში მონაწილეობს 9 ქვეყნის 115 მოჭადრაკე, მათ შორის ბაადურ ჯობავა და სხვა საერთაშორისო დიდოსტატები. ტურნირები იმართება შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

მსოფლიო ქალთა გრანპრი (20.04.2016)

 

  20 აპრილს ქ. ბათუმში სტარტი აიღო მსოფლიოს ქალთა გრანპრის გათამაშების მე-2 ეტაპმა. ტურნირში მონაწილეობის 12 უძლიერესი მოჭადრაკე: მარია მუზიჩუკი (უკრაინა), ალექსანდრა კოსტენიუკი (რუსეთი), ანა მუზიჩუკი (უკრაინა), ნანა ძაგნიძე (საქართველო), ჟაო ქსიუ (ჩინეთი), ვალენტინა გუნინა (რუსეთი), ბელა ხოტენაშვილი (საქართველო), ლელა ჯავახიშვილი (საქართველო), ნინო ბაციაშვილი  (საქართველო), ალმირა სკრიპჩენკო (საფრანგეთი), ელინა დანიელიანი  (სომხეთი), ოლგა გირია (რუსეთი). 

  ტურნირი წრიული სისტემით 11 ტურად იმართება და 2 მაისს დასრულდება. გათამაშების საპრიზო ფონდი 60 000 ევროს შეადგენს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

ანი ჭანტურია საქართველოს ჩემპიონია! (17.04.2016)

 

  17 აპრილს დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი 10, 14 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში ბრწყინვალედ იასპარეზა და 18 წლის გოგონათა შორის საქართველოს ჩემპიონობა და მსოფლიო ჩემპიონატის საგზური მოიპოვა ანი ჭანტურიამ. ვულოცავთ მას ამ დიდ გამარჯვებას!

  ასევე კარგი შედეგები აჩვენეს ფოთის საჭადრაკო სკოლის სხვა მოსწავლეებმა. 11 წლის დიანა ლომაიამ 14 წლამდე გოგონათა შორის მე-5 ადგილი დაიკავა, 10 წლის ჭაბუკთა შორის 2-6 ადგილები და დამატებითი მაჩვენებლებით საბოლოოდ მე-6 ადგილზე გავიდა ლაშა არველაძე, 10 წლის გოგონათა შორის მე-9 იყო ნია დანელია.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატი (10.04.2016)

 

  9-17 აპრილს ქ. თბილისში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 10, 14 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით, 9 ტურად იმართება და I-II ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 180-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის 8 ფოთელი მოჭადრაკე: ლაშა არველაძე, კახაბერ კიზირია, ნია დანელია, აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, გიგი აბსარიძე და ანი ჭანტურია.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირი (02.04.2016)

 

  2-3 აპრილს ფოთში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-4 და მე-5 თანრიგებზე. ტურნირში მონაწილეობ სხვადასხვა ქალაქის 80-მდე მოჭადრაკე. შეჯიბრება იმართება შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად. უთანრიგო მოჭადრაკეთა შორის მონაწილეებს რომლებიც დააგროვებენ 4 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-5 თანრიგის 1 ბალი. მე-5 თანრიგოსან მოჭადრაკეთა ტურნირში მონაწილეებს რომელებიც დააგროვებენ 5 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-4 თანრიგის 1 ბალი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

საქართველოს ქალთა ჩემპიონატი (25.03.2016)

 

  25 მარტს ქ. თბილისში სტარტი აიღო საქართველოს 73-ე ქალთა ჩემპიონატმა. ტურნირში მონაწილეობს 12 უძლიერესი მოჭადრაკე: ბელა ხოტენაშვილი (2493), ლელა ჯავახიშვილი (2489), სალომე მელია (2452), ნინო ხურციძე (2414), მერი არაბიძე (2390), მაია ლომინეიშვილი (2365), სოფიკო ხუხაშვილი (2344), სოფიო გვეტაძე (2310), ნინო ხომერიკი (2299), მირანდა მიქაძე (2211), ალექსანდრა ვახანია (2210), ანა გავაშელი (2193). ჩემპიონატი წრიული სისტემით, 11 ტურად იმართება და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 17 500 ლარს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE. ფოტო.

ოთარ ხომერიკის XIV მემორიალი (25.03.2016)

 

  26-30 მარტს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის სპორტკომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მუშაკის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მწვრთნელის ოთარ ხომერიკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი მე-14 საქალაქო ტურნირი ჭადრაკში 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის, ასევე ღია ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში. მემორიალში მონაწილეობას მიიღებს 100-მდე ფოთელი მოჭადრაკე.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგებიფოტო.

ბოკუჩავას თასი (18.03.2016)

 

  18-24 მარტს თბილისის ჭადრაკის სასახლეში იმართება ალექსანდრე ბოკუჩავას თასის გათამაშება 16 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირი შვეიცარული სისტემით ტარდება და მასში მონაწილეობს 50-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 2 მოსწავლე: დიანა ლომაია და ელენე წოწონავა. საპრიზო ადგილებზე გასულ მოჭადრაკეებს ფულადი პრიზები გადაეცემა.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

პეტროსიანის მემორიალი (20.03.2016)

 

  16-20 მარტს, საქართველოს მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში ჩატარდა ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი 8 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 100-მდე მოჭადრაკე და 7 ტურად გაიმართა. 8 წლის ჭაბუკთა შორის ბრწყინვალედ იასპარეზა და 6 ქულით 1-ლი ადგილი დაიკავა კახაბერ კიზირიამ. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდნენ ფულადი პრიზებით, თასებით, მედლებით და დიპლომებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

პრეტედენტთა ტურნირი (14.03.2016)

 

  10-30 მარტს მოსკოვში იმართება პრეტედენტთა ტურნირი რომელშიც მონაწილეობს მსოფლიოს უძლიერესი 8 მოჭადრაკე: ფაბიანო  კარუანა (აშშ,  2794), ანიშ გირი (ჰოლანდია, 2793), ჰიკარუ ნაკამურა  (აშშ, 2790), ლევონ არონიანი (სომხეთი, 2786), ვესელინ ტოპალოვი (ბულგარეთი, 2780), ვიში ანანდი  (ინდოეთი, 2762), სერგეი კარიაკინი (რუსეთი, 2760), პიოტრ სვიდლერი (რუსეთი, 2757). ტურნირი წრიული სისტემით ორრ წრედ ტარდება და გამარჯვებული მოიპოვებს მაგნუს კარლსენთან მატჩში მონაწილეობის უფლებას მსოფლიო ჩემპიონის ტიტულზე, რომელიც გაიმართება 2016 წლის 11-30 ნოემბერს ნიუ იორკში.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. LIVE.

საქართველოს ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (14.03.2016)

 

  5-13 მარტს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ჩატარდა საქართველოს ჩემპიონატის (დასავლეთ ზონა) 1-ლი ლიგა 12, 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი გაიმართა შვეიცარული სისტემით 9 ტურად. თითოეულ ტურნირში 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეებმა მოიპოვეს საქართველოს შესაბამისი ასაკის ჩემპიონატების უმაღლესი ლიგის საგზურები. ჩემპიონატში მონაწილეობდა დასავლეთ საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების 100-მდე მოჭადრაკე.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE.  ფოტო.

 

ჰოუ იფანი მსოფლიო ჩემპიონია! (14.03.2016)

 

  ლვოვში (უკრაინა) დასრულდა მატჩი ქალთა შორის მსოფლიო ჩემპიონის ტიტულზე, რომელშიც ერთმანეთს დაუპირისპირდნენ მოქმედი მსოფლიო ჩემპიონი ჰოუ იფანი (2667, ჩინეთი) და მარია მუზიჩუკი (2563, უკრაინა). მატჩი 10 პარტიისგან შედგებოდა, თუმცა გამარჯვებულის ვინაობა 9 პარტიაში გაირკვა და დასრულდა ჩინელი მოჭადრაკის სასარგებლოდ ანგარიშით 6 : 3. მატჩის საპრიზო ფონდი 200 000 ევროს შეადგენდა.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. LIVE.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  
ჰოუ იფანი 0,5 1 0,5 0,5 0,5 1 0,5 0,5 1

-

6
მარია მუზიჩუკი 0,5 0 0,5 0,5 0,5 0 0,5 0,5 0

-

3

AEROFLOT OPEN-2016 (01.03.2016)

 

  მოსკოვში სტარტი აიღო ტრადიციულმა, მე-14 საჭადრაკო ფესტივალმა "აეროფლოტ ოპენი-2016". ფესტივალის პროგრამით იმართება სამი ღია ტურნირი. ფესტივალის საპრიზო ფონდი 140 00 ევროს შეადგენს და შვეცარული სისტემით 9 ტურად იმართება. სამივე ტურნირში 250-მდე მოჭადრაკე მონაწილეობს, მათ შორის 3 ქართველი დიდოსტატი: ბაადურ ჯობავა, სალომე მელია და მერი არაბიძე. ფესტივალი 9 მარტს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი ტექნიკური შედეგები. LIVE

 

რეგიონის ასაკობრივი ჩემპიონატი (19.02.2016)

 

  ფოთის საჭადრაკო სკოლაში 20-24 თებერვალს ტარდება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 18, 14, 10 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის 100-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად ტარდება. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს შესაბამისი ასაკის ჩემპიონატების უმაღლესი ლიგის საგზურებს

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE ფოტოგალერეა.

ღვამბერიას მორიგი წარმატება (18.02.2016)

 

  10-18 თებერვალს ქ. თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში გაიმართა საქართველოს ჩემპიონატი 20 წლამდე ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში წარმატებით იასპარეზა ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე ნიკა ღვამბერია, მან 9 შესაძლებლობიდან 6,5 ქულით მე-3 საპრიზო ადგილი დაიკავა. აღსანიშნავია, რომ ნიკა ჯერ კიდევ 18 წლისაა და ის წელს საქართველოს 18 წლამდელთა ჩემპიონატშიც მიიღებს მონაწილეობას.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები,   LIVE

 

საქალაქო საკვალიფიკაციო ტურნირი (13.02.2016)

 

  13-14 თებერვალს, ქ. ფოთში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში 9 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს ფოთის საჭადრაკო სკოლის 80-ზე მეტი მოჭადრაკე. შეჯიბრება იმართება შვეიცარული სისტემით 7 ტურად და საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან მედლებითა და დიპლომებით, ხოლო პირველ ადგილებზე გასულ ჭაბუკებს და გოგონებს გადაეცემათ თასები.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები ფოტოგალერეა.

საქალაქო ტურნირი შაშში (08.02.2016)

 

  6-7 თებერვალს, ქ. ფოთში გაიმართა საქალაქო ტურნირი 64 უჯრიან შაშში მოსწავლეთა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა 11 მოსწავლე და წრიული სისტემით ჩატარდა. 10 შესაძლებლობიდან 10 ქულით პირველი ადგილი ლუკა კოდუამ დაიკავა, 7,5 ქულით მეორე იყო მარი გუბელიძე, ხოლო მესამე ადგილზე 7 ქულით მათე კვაჭაძე გავიდა.

 

რეგიონის ასაკობრივი ჩემპიონატი (03.02.2016)

 

  ქ. ზუგდიდში 30 იანვარს დაიწყო და 3 თებერვალს დასრულდა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 16, 12 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდნენ ზუგდიდის, ფოთის, სენაკის, ხობის, მარტვილის, წალენჯიხის და აბაშის 60-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 13 მოსწავლე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად გაიმართა. 12 წლის ჭაბუკთა შორის რეგიონის ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა აკაკი ყალიჩავამ, 12 წლის გოგონათა შორის კი ასევე რეგიონის ჩემპიონი გახდა ქულათა მაქსიმუმით ელენე წოწონავა, 8 წლის ჭაბუკთა შორის ასევე პირველი ადგილი მოიპოვა კახაბერ კიზირიამ, 16 წლის გოგონათა შორის მე-2 საპრიზო ადგილი დაიკავა დიანა ლომაიამ, ხოლო 8 წლის გოგონათა შორის მე-3 იყო ანა სანიკიძე. ჩემპიონატში საპრიზო ადგილებზე გასულმა მოჭადრაკეებმა მოიპოვეს შესაბამისი ასაკის საქართველოს ჩემპიონატების უმაღლესი ლიგის საგზურები.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები: 16 წლის ჭაბუკები და გოგონები12 წლის ჭაბუკები12 წლის გოგონები8 წლის ჭაბუკები და გოგონები.

ნიკა ღვამბერიამ, კახი ჩიგოგიძის თასი მოიგო (02.02.2016)

 

  2 თებერვალს, ქ. თბილისში დასრულდა კახი ჩიგოგიძის თასის გათამაშება 20 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 46 მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე - ნიკა ღვამბერია. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 7 ტურად გაიმართა და მისი საპრიზო ფონდი 2000 ლარს შეადგენდა. 7 შესაძლებლობიდან 6 ქულით ამ პრესტიჟული ტურნირის გამარჯვებული ნიკა ღვამბერია გახდა. მას კახი ჩიგოგიძის სახელობის გარდამავალ თასთან ერთად ფულადი ჯილდოც ერგო.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატი (16.01.2016)

 

  15-26 იანვარს, ქ. თბილისში ტარდება საქართველოს ვაჟთა 75-ე ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობს საქართველოს უძლიერესი 16 მოჭადრაკე: მ. მჭედლიშვილი (2626), ლ. ფანცულაია (2598), დ. ჯოჯუა (2579), ლ. პაიჭაძე (2564), მ. გაგუნაშვილი (2541), ნ. ძაგნიძე (2535), დ. მაღალაშვილი (2524), კ. შანავა (2521), თ. სანიკიძე (2513), ლ. ჯავახიშვილი (2486), დ. ბენიძე (2466), გ. ყუფარაძე (2444), ი. ბერაძე (2427), გ. სიბაშვილი (2364), ნ. თუთისანი (2356), ბ. მორჩიაშვილი (2340). ჩემპიონატი ოლიმპიური სისტემით იმართება და საპრიზო ფონდი 18500 ლარს შეადგენს.

იხილეთ: დებულება.   LIVE

ფოთის საუკეთესო მოჭადრაკეები დასახელდნენ (29.12.2015)

 

  28 დეკემბერს გაიმართა ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის ჭადრაკისა და შაშის კომპლექსური სასპორტო სკოლის იუბილესადმი მიძღვნილი საზეიმო საახალწლო ღონისძიება. დასახელდნენ და დაჯილდოვდნენ 2015 წლის და ფოთის საჭადრაკო ისტორიაში საუკეთესო მიღწევების მქონე მოჭადრაკეები. მუსიკალურ ნომრები შეასრულეს საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა.
ფოთის ისტორიაში საუკეთესო მოჭადრაკედ დასახელდა 2004 წლის მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი 10 წლის გოგონათა შორის, 2005 წლის ევროპის ჩემპიონატის ბრინჯაოს მედალოსანი 12 წლის გოგონათა შორის - ნინო ანაკიძე.
2015 წლის სკოლის საუკეთესო მოჭადრაკედ დასახელდა საქართველოს ჩემპიონი 10 წლის გოგონათა შორის, მსოფლიოს ჩემპიონატის მონაწილე და მე-10 ადგილოსანი
დიანა ლომაია.
2015 წლის ფოთის საუკეთესო მოჭადრაკეთა ნომინანტებად დასახელდნენ საქართველოს ვიცე-ჩემპიონი 20 წლის ჭაბუკთა შორის -
ნიკა ღვამბერია და საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალების "ბათუმის მერიი თასისა" და ფოთის "ნანა ალექსანდრიას თასის" გამარჯვებული - ელენე წოწონავა.
დამსწრეებს და გამარჯვებულებს სატელეფონო ჩართვის საშუალებით მიესალმა ქალბატონი
ნანა ალექსანდრია.
საღამოს ესწრებოდნენ ფოთის მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელები და რეგიონის ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტი -
გერმანე სალია.
საღამოს ორგანიზატორები და წამყვანები იყვნენ საქართველოს ექს-ჩემპიონი 12 წლის გოგონათა შორის -
ადა ქაქუთია და სხვადასხვა რესპუბლიკური ტურნირების გამარჯვებული - მარიამ დოლიძე.

იხილეთ ფოტო ვიდეო.

საახალწლო ფესტივალი (24.12.2015)

 

  24-27 დეკემბერს ფოთის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება საახალწლო ფესტივალი 10, 8 და 6 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირები იმართება შვეიცარული სისტემით 7 ტურად და მასში მონაწილეობს ფოთის, სენაკის და მარტვილის 100-ზე მოჭადრაკე.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ლაშა ჯანჯღავას მასტერკლასი (12.12.2015)

 

  19-20 დეკემბერს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ლექცია-სემინარები გამართა საქართველოს დამსახურებულმა მწვრთნელმა, ფიდეს მწვრთნელმა, საერთაშორისო დიდოსტატმა ლაშა ჯანჯღავამ. ლექციები გაიმართა საჭადრაკო სკოლის წარმატებული მოსწავლეებისათვის, ასევე სკოლის მწვრთნელებისათვის და მოსწავლეთა მშობლებისათვის. დასასრულს კი ლაშა ჯანჯრავამ გამართა ერთდროული თამაშის სეანსი წარმატებული ნორჩ მოჭადრაკეებისათვის 12 დაფაზე.

იხილეთ დავრილებითი ინფორმაციები.

ყატარის სუპერ ტურნირი (24.12.2015)

 

  ყატარში მიმდინარეობს ჭადრაკის ისტორიაში უძლიერესი "Open" ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობენ მსოფლიოს საუკეთესო მოჭადრაკეები, მათ შორის მსოფლიოს ჩემპიონი მამაკაცთა შორის - მაგნუს კარლსენი და მსოფლიოს ჩემპიონი ქალთა შორის - ჰოუ იფანი. ტურნირში ასევე მონაწილეობენ ქართველი მოჭადრაკეები: ნანა ძაგნიძე, ბელა ხოტენაშვილი, ნინო ბაციაშვილი და სოფიკო გურამიშვილი. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად იმართება და მისის საპრიზო ფონდი შეადგენს 130 000 აშშ დოლარს. ტურნირი 29 დეკემბერს დასრულდება. 

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

საკვალიფიკაციო ტურნირი (12.12.2015)

 

  12-13 დეკემბერს ფოთში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-5 თანრიგზე. ტურნირში მონაწილეობ სხვადასხვა ქალაქის 72 ნორჩი მოჭადრაკე. შეჯიბრება იმართება შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად. მოჭადრაკეები, რომლებიც დააგროვებენ 4 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-5 თანრიგის 1 ბალი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ჯემალ თოფურიას VI ემორიალი (30.11.2015)

 

  28 ნოემბერს ქალაქ ფოთში სტარის აიღო ცნობილი ფოთელი საზოგადო მოღვაწის, ბიზნესმენის და ქველმოქმედის, შ.პ.ს "კავტრექს ფოთის" ერთ-ერთი დამაარსებლის და ყოფილი გენერალური დირექტორის, ჭადრაკის მოყვარულის, ბატონი ჯემალ თოფურიას ხსოვნისადმი მიძღვნილმა მე-6 საჭადრაკო ფესტივალმა. ფესტივალის გენერალური სპონსორია შ.პ.ს. "კავტრექს ფოთი". ფესტივალის პროგრამით იმართება შემდეგი ტურნირები: 1. ფოთის საჯარო სკოლების პირველობა (28-29 ნოემბერი). 2. ფოთის პირველობა ოჯახებს შორის (29 ნოემბერი) 3. დამწყებ მოჭადრაკეთა ტურნირები (30 ნოემბერი - 2 დეკემბერი). 4. ასაკობრივი ტურნირები (30 ნოემბერი - 4 დეკემბერი). 5. ღია ტურნირი სწრაფ ჭადრაკში (1-2 დეკემბერი). 6. ტურნირი - "ნორჩი ვარსკვავლები" (5-6 დეკემბერი).
ფესტივალის ტურნირებში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებით, დიპლომებით, ფასიანი საჩუქრებით და ფულადი პრიზებით. ფესტივალი 6 დეკემბერს დასრულდება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგა (30.11.2015)

 

  თბილისში მიმდინარეობს საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის 1-ლი ლიგის ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობს 44 მოჭადრაკე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად ტარდება და 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ვაჟთა ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგის საგზურებს. ტურნირი 2 დეკემბერს დასრულდება.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები. 

დავით ჩირაძის მემორიალი (19.11.2015)

 

  19-25 ნოემბერს ქუთაისში ტარდება საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის დავით ჩირაძის მემორიალი. 10, 8 და 7 წლამდე ასაკის მოჭადრაკეთა გუნდურ ტურნირებში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 50-მდე გუნდი, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 4 გუნდი. თითოეული გუნდი დაკომპლექტებულია 4 მოჭადრაკით. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 7 ტურად იმართება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ავნერ ფეიდერის მემორიალი შაშში (16.11.2015)

 

  14-15 ნოემბერს ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის ჭადრაკისა და შაშის კომპლექსურ სასპორტო სკოლაში გაიმართა საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის, ფოთში შაშის ფუძემდებლის ავნერ ფეიდერის მემორიალი შაშში. ჩატარდა ტურნირები საჯარო სკოლებს და ასევე პროფესიონალ მოშაშეთა შორის და მათში მონაწილეობა მიიღო 50-მდე სხვადასხვა ასაკის სპორტსმენმა. საჯარო სკოლების ტურნირში პირველი ადგილი მოიპოვა მე-3 საჯარო სკოლის გუნდმა, მე-2 ადგილი დაიკავა მე-7 საჯარო სკოლის გუნდმა, ხოლო მე-3 იყო მე-2 საჯარო სკოლის გუნდი.
პროფესიონალ მოშაშეთა ბლიც-ტურნირში გამარჯვება მოიპოვა ეროვნულმა დიდოსტატმა ალექსანდრე გუბელიძემ, მე-2 ადგილი ერგო ეროვნულ ოსტატს დავით შავგულიძეს, მე-3 ადგილი კი თამაზ ნაჭყებიამ დაიკავა.
საპრიზო ადგილებზე გასული საჯარო სკოლის გუნდები დაჯილდოვდნენ თასებით, მედლებით და დიპლომებით. ხოლო პროფესიონალ მოშაშეთა ტურნირში გამარჯვებულები კი თასებით, მედლებით, დიპლომებით, საჩუქრებით და ფულადი პრიზებით.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

ევროპის გუნდური ჩემპიონატი (11.11.2015)

 

  13-22 ნოემბერს ისლანდიაში ტარდება ევროპის ვაჟთა და ქალთა გუნდური ჩემპიონატები. საქართველოს ვაჟთა ნაკრები შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობს: ბაადურ ჯობავა (2668), ლევან ფანცულაია (2567), მიხეილ მჭედლიშვილი (2618), მერაბ გაგუნაშვილი (2539), ლუკა პაიჭაძე (2573). ჩემპიონატში საქართველოს ქალთა ნაკრები პირველ ნომრადაა განთესილი და შემდეგი შემადგენლობით გამოდის: ნანა ძაგნიძე (2566), ბელა ხოტენაშვილი (2512), ნინო ბაციაშვილი (2509), ლელა ჯავახიშვილი (2479), მერი არაბიძე (2408). ტურნირი შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად იმართება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები: ვაჟები ქალები.  LIVE

მსოფლიოს სენიორთა ჩემპიონატი (11.11.2015)

 

  10-21 ნოემბერს იტალიაში ტარდება მსოფლიოს ჩემპიონატი სენიორთა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 7 ქართველი მოჭადრაკე: 65 წლის და უფროსი ასაკი ქალთა შორის - ნონა გაფრინდაშვილი და თამარ ხმიადაშვილი. 50 წლის და უფროსი ასაკის ქალთა შორის - ციალა ქასოშვილი, ნინო მელაშვილი და მარგალიტა თანდაშვილი. 50 წლის და უფროსი ასაკის მამაკაცთა შორის - გიორგი ბაღათუროვი და ვარლამ ვეფხვიშვილი.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები.  LIVE

ქალთა 1-ლი ლიგა (11.11.2015)

 

  11-19 ნოემბერს თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ტარდება საქართველოს ქალთა 73-ე ჩემპიონატის პირველი ლიგის ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობს 30 მოჭადრაკე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად იმართება და 1-5 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ უმაღლესი ლიგის საგზურს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

მსოფლიოს ახალგაზრდული ჩემპიონატი (06.11.2015)

 

  24 ოქტომბრიდან 5 ნოემბრის ჩათვლით ჰალკიდიკში (საბერძნეთი) ჩატარდა მსოფლიოს ჩემპიონატი 18, 16, 14, 12, 10, 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი შვეიცარული სისტემით, 11 ტურად გაიმართა და მასში მონაწილეობდა მსოფლიოს 95-მდე ქვეყნის 1600-ზე მეტი მოჭადრაკე. ჩემპიონატში მონაწილეობდა 20 ქართველი მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე დიანა ლომაია. დიანა, პირველი ტურებიდანვე ლიდერთა შორის იყო. 8 ტურის შემდეგ 7 ქულით პირველ ადგილზეც კი იმყოფებოდა, თუმცა ბოლო 3 ტურში წარუმატებელი თამაშის გამო მე-10 ადგილს დასჯერდა. მან საერთაშორისო რეიტინგი 118 პუნქტით გაიუმჯობესა და ქართველ მოჭადრაკეთა შორის ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგი აჩვენა.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები. ქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები LIVE

საკვალიფიკაციო ტურნირი (22.10.2015)

 

  24-25 ოქტომბერს ფოთში ტარდება საკვალიფიკაციო ტურნირი მე-5 თანრიგზე. ტურნირში მონაწილეობას მიიღებენ სხვადასხვა ქალაქების ნორჩი მოჭადრაკეები. შეჯიბრება გაიმართება შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად. მოჭადრაკეები, რომლებიც დააგროვებენ 4 და მეტ ქულას მიენიჭებათ მე-5 თანრიგი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ევროპის საკლუბო ჩემპიონატი (17.10.2015)

 

  18-24 ოქტომბერს, სკოპიეში (მაკედონია) იმართება ევროპის ვაჟთა და ქალთა საკლუბო ჩემპიონატი. ვაჟთა ტურნირში ევროპის 50 კლუბი მონაწილეობს. რუსეთის ერთ-ერთი კლუბის რიგებში ასპარეზობს ბაადურ ჯობავა. ქალთა ტურნირში მონაწილეობს 12 კლუბი, მათ შორისაა კლუბი "ნონა" შემდეგი შემადგენლობით: ნანა ძაგნიძე, ბელა ხოტენაშვილი, ნინო ბაციაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და მირანდა მიქაძე. ჩემპიონატი შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად ტარდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგები: ვაჟები, ქალები.  LIVE: ვაჟები, ქალები.

საქართველოს საკლუბო ჩემპიონატი (11.10.2015)

 

  5-11 ოქტომბერს, ურეკში ჩატარდა საქართველოს საკლუბო ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობდა თბილისის, ქვემო ქართლის, კახეთის, აჭარის, იმერეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, გურიის და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონების კლუბები. სამეგრელოს კლუბი "სამეგრელო" შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობდა: ბერნადსკი ვიტალი (GM, 2544), პოპოვი ვალერი (GM, 2525), სივუკ ვიტალი (GM, 2490), ლომინეიშვილი მაია (IM, 2369), ჩიგაევ მაქსიმ (IM, 2521), ოსმაკ იულია (WFM, 2347). ტურნირი წრიული სისტემით 7 ტურად გაიმართა. ტურნირის პირველივე ტურებიდან ლიდერობა ხელთ იგდო სამეგრელოს კლუბმა, რაც მათ ბოლომდე შეინარჩუნეს და საქართველოს ჩემპიონობაც დამაჯერებლად მოიპოვეს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგებიLIVEფოტო.   პარტიები (PGN)

ანზორ მაჩიტიძის მემორიალი (09.10.2015)

 

  9-12 ოქტომბერს, სამტრედიაში ტარდება საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელის, ანზორ მაჩიტიძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ტურნირი 8, 10 და 12 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების 100-ზე მეტი მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის 14 მოსწავლე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 7 ტურად იმართება. საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებით, დიპლომებითა და ფულადი პრიზებით.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები

ფიდეს ქალთა გრან-პრი (03.10.2015)

 

  3-15 ოქტომბერს, მონაკოში იმართება ფიდეს ქალთა გრან-პრის გათამაშების 1-ლი ეტაპი. ტურნირში მონაწილეობს მსოფლიოს უძლიერესი 12 მოჭადრაკე: ჰოუ იფანი (2671, ჩინეთი), ჰამპი კონერუ (2578, ინდოეთი), ნანა ძაგნიძე (2573, საქართველო), ანა მუზიჩუკი (2549, უკრაინა), ალექსანდრა კოსტენიუკი (2530, რუსეთი), მარია მუზიჩუკი (2528, უკრაინა), პია კრამლინგი (2513, შვედეთი), ანტოანეტა სტეფანოვა (2500, ბულგარეთი), ნატალია ჟუკოვა (2482, უკრაინა), ნატალია პოგონინა (2445, რუსეთი), ალმირა სკრიპჩენკო  (2441, საფრანგეთი) და სარასადატ ხადემალშარეხი (2397, ირანი). ტურნირი წრიული სისტემით 11 ტურად ტარდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდიტექნიკური შედეგებისატურნირო ცხრილი LIVE.

ნინო ხომერიკი ევროპის ჩემპიონია! (30.09.2015)

 

  21-30 სექტემბერს ხორვატიის ქალაქ პორეცში ჩატარდა ევროპის ჩემპიონატი 18, 16, 14, 12, 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. 18 წლის გოგონათა შორის 9 შესაძლებლობიდან 8 ქულით ევროპის ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა ნინო ხომერიკმა.

ჩემპიონატში მონაწილეობდა 40-მდე ქვეყნის 1000-ზე მეტი მოჭადრაკე, მათ შორის 18 ქართველი. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად გაიმართა.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდიტექნიკური შედეგებიქართველ მოჭადრაკეთა შედეგები.   LIVE ფოტო.

მსოფლიოს თასი (11.09.2015)

 

  11 სექტემბერს ბაქოში სტარტი აიღო მსოფლიოს თასის გათამაშებამ ვაჟთა შორის. ტურნირი ოლიმპიური სისტემით იმართება და მასში მონაწილეობს მსოფლიოს უძლიერესი 128 მოჭადრაკე. მოჭადრაკეები გაითამაშებენ 2 პარტიას კლასიკურ ჭადრაკში, ხოლო მატჩის ფრედ დასრულების შემთხვევაში კი 2 პარტიას სწრაფ ჭადრაკში და ა. შ.

 მსოფლიოს თასის გათამაშების საპრიზო ფონდი 1 600 000 აშშ დოლარს შეადგენს. ტურნირი 5 ოქტომბერს დასრულდება.

 იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი ტექნიკური შედეგები LIVE.

 

გაფრინდაშვილის თასი - 2015 (10.09.2015)

 

  9-17 სექტემბერს თბილისში იმართება საერთაშორისო ტურნირი მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონის, ლეგენდარული ქართველის მოჭადრაკის ნონა გაფრინდაშვილის თასზე, რომელშიც მონაწილეობს 6 ქვეყნის 170 მოჭადრაკე. A და B ღია ტურნირები შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად ტარდება. ტურნირის საპრიზო ფონდი 40 000 ლარს შეადგენს.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები LIVE.

ხოტენაშვილი - ბაციაშვილი (10.09.2015)

 

  თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის ჭადრაკის სასახლეში ჩატარდა მსოფლიოს ქალთა გრან-პრის შესარჩევი მატჩი ბელა ხოტენაშვილსა (2502) და ნინო ბაციაშვილს (2500) შორის. მატჩი 4 პარტიისგან შედგებოდა, თუმცა აციაშვილმა 3 პარტიაში მოახერხა გამარჯვება. გამარჯვებული  მონაწილეობას მიიღებს 2015-2016 წლის ქალთა მსოფლიოს გრან-პრის გათამაშებაში. იხილეთ LIVE.

 

  1 2 3 4  
ხოტენაშვილი ბელა 0 0 0,5  

0,5

ბაციაშვილი ნინო 1 1 0,5  

2,5

მსოფლიოს იუნიორთა ჩემპიონატი (31.08.2015)

 

  2-15 სექტემბერს ხანტი-მანსიისკში (რუსეთი) იმართება მსოფლიოს ჩემპიონატი 20 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის 110-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის 2015 წლის საქართველოს ჩემპიონები ამავე ასაკში - ირაკლი ბერაძე და ნინო ხომერიკი. ტურნირი შვეიცარული სისტემით, 13 ტურად ტარდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდიტექნიკური შედეგებიLIVE ჭაბუკები გოგონები.

ქართველ დიდოსტატთა წარმატებები (31.08.2015)

 

  23-31 აგვისტოს აბუ-დაბიში გაიმართა საერთაშორისო ტურნირი, რომელშიც მონაწილეობდა საქართველოს ეროვნული ნაკრების ლიდერი ბაადურ ჯობავა. მან 9 შესაძლებლობიდან 7 ქულით 1-6 ადგილები გაიყო, დამატებითი მაჩვენებლებით მას მე-3 ადგილი ერგო და ფიდეს რეიტინგი 12 პუნქტით გაიუმჯობესა. ჯობავა ტურნირში მე-5 ნომრად იყო განთესილი. საბოლოო ცხრილი.

  31 აგვისტოს თურქეთში დასრულდა საერთაშორისო ტურნირი "Golden Apricot". მე-7 ნომრად განთესილმა დავით ბენიძემ 7 ქულით 1-ლი ადგილი მოიპოვა. საბოლოო ცხრილი.

სინკფილდის თასი - 2015 (25.08.2015)

  23 აგვისტოს სენტ-ლუისში (აშშ) სტარტი აიღო "GRAND CHESS TOUR"-ის სუპერ ტურნირმა, რომელშიც მონაწილეობს მსოფლიოს უძლიერესი 10 მოჭადრაკე: მაგნუს კარლსენი (2853, ნორვეგია), ვესელინ ტოპალოვი (2816, ბულგარეთი), ვიშვანათან ანანდი (2816, ინდოეთი), ხიკარუ ნაკამურა (2814, აშშ), ფაბიანო კარუანა (2808, აშშ), ანიშ გირი (2793, ჰოლანდია), უესლი სო (2779, აშშ), ალექსანდრ გრიშუკი (2771, რუსეთი), ლევონ არონიანი (2765, სომხეთი) და მაქსიმ ვაშიე-ლაგრავი (2731, საფრანგეთი). ტურნირი წრიული სისტემით, 9 ტურად იმართება და 2 სექტემბერს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებგვერდი. ტექნიკური შედეგებიLIVE

ემინარი მწვრთნელებისათვის (24.08.2015)

 

  23 აგვისტოს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში სემინარი მწვრთნელებისათვის ჩაატარა მსოფლიოში ცნობილმა და წარმატებულმა მწვრთნელმა, საერთაშორისო დიდოსტატმა ელიზბარ უბილავამ. ღონისძიება გაიმართა თბილისის საერთაშორისო საჭადრაკო აკადემიის და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის ორგანიზებით. სემინარს ესწრებოდნენ მწვრთნელები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან, მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის მწვრთნელები.

ტყიბულის საჭადრაკო ფესტივალი (25.08.2015)

  20-27 აგვისტო ტყიბულში გაიმართება ტრადიციული, ბავშვთა საჭადრაკო ფესტივალი "ტყიბული-2015". ტურნირი ტარდება 8, 10, 12 და 16 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ყველა ასაკში საპრიზო ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები და მათი მწვრთნელები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზებით, მედლებითა და დიპლომებით. ფესტივალის ორგანიზატორია ტყიბულის მუნიციპალიტეტის გამგეობა.

იხილეთ: დებულება. ტექნიკური შედეგები

POTI SUMMER - 2015 (07.08.2015)

 

  2-6 აგვისტოსს, ფოთში მე-2 საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "POTI SUMMER - 2015" გაიმართა. ფესტივალის პროგრამით გაიმართა 3 ტურნირი: ღია ტურნირი, 9 და 7 წლის მოჭადრაკეთა შორის. ტურნირები შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად ჩატარდა. ღია ტურნირში დაითვლება ფიდეს რეიტინგი. ფესტივალის ორგანიზატორია ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლა.

იხილეთ: დებულება ტექნიკური შედეგები LIVE. ფოტო.

ნიკა ღვამბერია საქართველოს ვიცე-ჩემპიონია (31.07.2015)

  23-31 ივლისს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ჩატარდა საქართველოს ჩემპიონატი 20 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 9 ტურად გაიმართა. ჩემპიონატში წარმატებით იასპარეზა და საქართველოს ვიცე-ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა ფოთის საჭადრაკო სკოლის 17 წლის მოსწავლემ - ნიკა ღვამბერიამ.

 იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

ფესტივალი ბათუმში (23.07.2015)

 

  22-28 ივლისს, ბათუმში ტარდება საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი "ბათუმი-2015". ფესტივალი იმართება 14, 12, 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის და მასში მონაწილეობს 3 ქვეყნის 100-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 2 მოსწავლე: გაბრიელ ხუბულავა და დიტო ბოლქვაძე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები

ნანა ალექსანდრიას თასი - 2015

  მიმდინარე წლის 12-20 ივლისს ფოთმა კვლავ უმასპინძლა ტრადიციულ მე-10 საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალს "ნანა ალექსანდრიას თასი-2015"-ს. ფესტივალის პროგრამით ჩატარდა 10 სხვადასხვა ტურნირი. ფესტივალის ორგანიზატორი და ფინანსური მხარდამჭერია ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია, საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია, ფოთის საჭადრაკო სკოლა. ხოლო გენერალური სპონსორი კი "პაშა ბანკი". ფესტივალის საპრიზო ფონდი 45 000 ლარს შეადგენდა. ფესტივალში მონაწილეობდა 11 ქვეყნის 400-ზე მეტი მოჭადრაკე.

 იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ფბ-გვერდი. საბოლოო ცხრილი.

დვორკოვიჩის თასი დასრულდა (30.06.2015)

 

  30 ივნისს მოსკოვში დასრულდა ტრადიციული, მე-10 საერთაშორისო გუნდური ტურნირი "ვლადიმერ დვორკოვიჩის თასი". ტურნირში მონაწილეობდა 8 გუნდი: რუსეთის 2, ინდოეთი, ჩინეთი, ლატვია, აზერბაიჯანი, სომხეთი და საქართველო. თითოეულ გუნდში ასპარეზობს 4 მოჭადრაკე (3 ჭაბუკი და 1 გოგონა). საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები გუნდის შემადგენლობაში გიორგი სიბაშვილთან, ნოე თუთისანთან და ნინო ხომერიკთან ერთად ასპარეზობდა ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე ნიკა ღვამბერია. გუნდის კაპიტანი აკაკი იაშვილი. ტურნირი წრიული სისტემით, 7 ტურად გაიმართა.
  უძლიერეს ტურნირში საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები ლიდერობდა 5 ტურის განმავლობაში. სამწუხაროდ ბოლო 2 ტურში, რუსეთის და ჩინეთის ნაკრებ გუნდებთან განცდილი მარცხის გამო ჩვენი მოჭადრაკეები მე-4 ადგილს დასჯერდნენ. თუმცა ნაკრების წევრთა უმრავლესობამ გაიუმჯობესა ფიდეს რეიტინგი. მათ შორის ფოთელმა ნიკა ღვამბერია 26 პუნქტით აიმაღლა საერთაშორისო რეტინგი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. ფოტო

შოთა ინწკირველის მემორიალი (29.06.2015)

  26-29 ივნისს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში გაიმართა ტრადიციული საჭადრაკო ტურნირი 7 და 9 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის - შოთა ინწკირველის მემორიალი. ტურნირი შვეიცარული სისტემით 7 ტურად ჩატარდა და მასში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 120-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 6 მოსწავლე: კახაბერ კიზირია, გიორგი ჩაკვეტაძე, ლუკა მიმინოშვილი, გაბრიელ ხუბულავა, საბა ჩაკვეტაძე, თემურ უჩანეიშვილი. 7 წლის ჭაბუკთა შორის 7 შესაძლებლობიდან 6 ქულით მე-2 საპრიზო ადგილი დაიკავა კახაბერ კიზირიამ.

 იხილეთ ტექნიკური შედეგები: U07ბ U07გ U09ბ, U09გ.

ფოთი - ქუსარი (26.06.2015)

  26 ივნისს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში გაიმართა ამხანაგური ინტერნეტ მატჩი ფოთის საჭადრაკო სკოლის  და ქუსარის (აზერბაიჯანი) საჭადრაკო სკოლის გუნდებს შორის. თითოეული გუნდი დაკომპლექტებული იყო 7-7 მოჭადრაკით და შესაბამისად მატჩი 7 დაფაზე შედგა. მოჭადრაკეებმა 2-2 პარტია გაითამაშეს თეთრი და შავი ფერის ფიგურებით. ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლეებმა გამანადგურებელი ანგარიშით - 14 : 0 იმარჯვეს. იგეგმება მსგავსი მატჩები როგორც აზერბაიჯანის ასევე სხვა ქვეყნების საჭადრაკო სკოლის გუნდებთან.

 იხილეთ: ფოტო.  ტექნიკური შედეგები.

დვორკოვიჩის თასი (22.06.2015)

  23-30 ივნისს მოსკოვში ტარდება ტრადიციული, მე-10 საერთაშორისო გუნდური ტურნირი "ვლადიმერ დვორკოვიჩის თასი". ტურნირში მონაწილეობს 8 გუნდი: რუსეთის 2, ინდოეთი, ჩინეთი, ლატვია, აზერბაიჯანი, სომხეთი და საქართველო. თითოეულ გუნდში ასპარეზობს 4 მოჭადრაკე (3 ჭაბუკი და 1 გოგონა). საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები გუნდის შემადგენლობაში გიორგი სიბაშვილთან, ნოე თუთისანთან და ნინო ხომერიკთან ერთად ასპარეზობს ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე ნიკა ღვამბერია. გუნდის კაპიტანია აკაკი იაშვილი. ტურნირი წრიული სისტემით, 7 ტურად იმართება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

საქართველოს ჩემპიონატი U16, 12, 8 (06.06.2015)

  7-15 ივნისს, ქ. თბილისში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 16, 12 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 200-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 7 მოსწავლე: გიგი აბსარიძე, ანი ჭანტურია, დიანა ლომაია, კახაბერ კიზირია, ლუკა ჯაბელია, გიორგი ცირამუა და ანდრია ბუკია. ტურნირი შვეიცარიული სისტემით, 9 ტურად იმართება. 1-2 ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები - U08B, U08GU12B. U12G. U16B. U16G LIVE

რეგიონის ჭადრაკის ფედერაციის ყრილობა (06.06.2015)

   5 ივნისს, ქ. ფოთში გაიმართა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჭადრაკის ფედერაციის ყრილობა, რომელსაც ესწრებოდა რეგიონის ყველა ქალაქის და მუნიციპალიტეტის 15-მდე დელეგატი. ყრილობის გადაწყვეტილებით, 4 წლის ვადით ერთხმად არჩეულ იქნა გერმანე სალია რეგიონის ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტის პოსტზე. ასევე არჩეულ იქნენ: გენერალური მდივნად - დათო კოდუა, სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარედ - მერაბ ჯღამაძე, მწვრთნელთა კომისიის თავმჯდომარედ - გოჩა თორია, მსაჯთა კომისიის თავმჯდომარედ კი - გიორგი ბერია.

იხილეთ ფოტო.

 ფოთის გრან-პრის მე-4 ეტაპი (23.05.2015)

  23-30 მაისს, ფოთის საჭადრაკო სკოლაში იმართება გრან-პრის გათამაშების მე-4 ეტაპის ტურნირი 8 და 10 წლის მოჭადრაკეთა შორის. საქალაქო ტურნირში მონაწილეობას იღებს 80-მდე მოჭადრაკე. გამარჯვებული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებითა და დიპლომებით. სამი ეტაპის შემდეგ, 8 წლის მოჭადრაკეთა შორის გრან-პრის გათამაშებას ლიდერობენ:  კახაბერ კიზირია, ცირამუა გიორგი და ლუკა ჯაბელია.

 იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ევროპის ქალთა ჩემპიონატი (14.05.2015)

  19-30 მაისს, ჩაქვში იმართება ევროპის ქალთა ჩემპიონატი. ტურნირში მონაწილეობს 19 ქვეყნის 100-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის საქართველოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: ნანა ძაგნიძე (2570), ბელა ხოტენაშვილი (2527) და სხვები. ჩემპიონატში ასევე მონაწილეობს ფოთის საჭადრაკო სკოლის მოსწავლე, საქართველოს 3-გზის ჩემპიონი სხვადასხვა ასაკის გოგონათა შორის, 10 წლის დიანა ლომაია. დიანა, 10 წლის გოგონათა მსოფლიო ჩემპიონატისთვის ემზადება, რომელიც გაიმართება ოქტომბრის ბოლოს საბერძნეთში.

 იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. LIVE

  1-3 ივნისს ქუთაისში ტარდება ევროპის ქალთა ჩემპიონატი სწრაფ ჭადრაკში. ტექნიკური შედეგები. LIVE

 ფიდეს გრან-პრი (14.05.2015)

  14-26 მაისს, ხანტი მანსიისკში (რუსეთი) ტარდება ფიდეს გრან-პრის გათამაშების მე-4 - საბოლოო ეტაპი. ტურნირში მონაწილეობს მსოფლიოს 12 უძლერესი მოჭადრაკე. მათ შორის საქართველოს ეროვნული ნაკრების ლიდერი - ბაადურ ჯობავა (2699). ტურნირი წრიული სისტემით, 11 ტურად იმართება.

 იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. ცხრილი. LIVE

ლევან ფანცულაია ლიდერობს! (06.05.2015)

  ნახიჩევანში (აზერბაიჯანი) მიმდინარეობს ტრადიციული საერთაშორისო საჭადრაკო ფესტივალი. მთავარ ტურნირში მონაწილე 66 მოჭადრაკიდან 25-ზე მეტი საერთაშორისო დიდოსტატია და პირველი პრიზი 10 000 აშშ დოლარია. ტურნირში ასევე მონაწილეობენ ქართველი მოჭადრაკეები: ლევან ფანცულაია (2603), ლუკა პაიჭაძე (2556), ნინო ხურციძე (2451), გიორგი სიბაშვილი (2361), ბაჩანა მორჩიაშვილი (2322), ირაკლი ბერაძე (2310) და ნინო ხომერიკი (2228). 5 ტურის შემდეგ ბრწყინვალედ ასპარეზობს და ქულათა მაქსიმუმით ერთპიროვნულია ლიდერია ლევან ფანცულაია. 3,5 ქულა აქვს ირაკლი ბერაძეს, ხოლო 3-3 ქულა ლუკა პაიჭაძეს და გიორგი სიბაშვილს. ტურნირი 10 მაისს დასრულდება.

 იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE

 ევროპის სენიორთა ჩემპიონატი (06.05.2015)

  7 მაისს, საბერძნეთში  დასრულდება ევროპის სენიორთა ჩემპიონატი ჭადრაკში. 50+ მოჭადრაკეთა ტურნირში, ბოლო ტურის წინ ერთპიროვნულად ლიდერობს ზურაბ სტურუა, მას 8 შესაძლებლობიდან 6,5 ქულა აქვს. ამავე ტურნირში ქალთა შორის ციალა ქასოშვილი ლიდერობს. 60+ მოჭადრაკეთა შორის კი ვადაზე ადრე მოიპოვა ევროპის ჩემპიონის ტიტული ნონა გაფრინდაშვილმა, ხოლო თამარ ხმიადაშვილმა კი ვიცე-ჩემპიონობა.

 იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE

დიანა ლომაია საქართველოს ჩემპიონია! (30.04.2015)

  29 აპრილს მარნეულში დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი 10, 14 და 18 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 200-ზე მეტი მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის საჭადრაკო სკოლის 8 მოსწავლე.

  10 წლის გოგონათა შორის ბრწინვალე იასპარეზა და 9 შესაძლებლობიდან 8,5 ქულით საქართველოს ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა დიანა ლომაიამ. მან ამ გამარჯვებით მოიპოვა მსოფლიო ჩემპიონატის საგზური, რომელიც საბერძნეთში გაიმართება ოქტომბრის თვეში.

  ბოლო ტურში დასანანი მარცხის გამო საპრიზო ადგილებზე ვერ მოხვდნენ ნიკა ღვამბერია (18ჭ.) და ელენე წოწონავა (10გ.). ისინი საბოლოოდ მე-4 ადგილს დასჯერდნენ. მე-5 ადგილი დაიკავა ნინო სოლომონიამ (10გ.). საუკეთესო ათეულში მოხვდნენ სხვა ფოთელი მოჭადრაკეებიც: გიგი აბსარიძე, ლაშა არველაძე და აკაკი ყალიჩავა.

საქართველოს ქალთა ნაკრები მსოფლიოს ჩემპიონია! (30.04.2015)

  ჩინეთში დასრულდა მსოფლიოს გუნდური ჩემპიონატი ქალთა შორის. ტურნირში ბრწყინვალედ იასპარეზა და მსოფლიო ჩემპიონობა მოიპოვა ჩვენმა ეროვნულმა ნაკრებმა. ქართველთა გუნდმა 9 მატჩიდან 8-ში იმარჯვა, ხოლო ერთი კი ფრედ დაასრულა და არანაერი შანსი არ დაუტოვა სხვა მსოფლიოს უძლიერეს გუნდებს. საქართველოს ნაკრები შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობდა: ბელა ხოტენაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი, მერი არაბიძე, ნინო ბაციაშვილი და სალომე მელია. გუნდის კაპიტანი - დავით ჯოჯუა. მწვრთნელი - ელიზბარ უბილავა.

  ვულოცავთ მათ ამ გამარჯვებას და ვუსურვებთ მომავალ წარმატებებს!

ფოთის გრან-პრის მე-3 ეტაპი (24.04.2015)

  24-30 აპრილს, ფოთის საჭადრაკო სკოლაში გაიმართება გრან-პრის გათამაშების მე-3 ეტაპის ტურნირი 8 და 10 წლის მოჭადრაკეთა შორის. საქალაქო ტურნირში მონაწილეობას მიიღებს 90-მდე მოჭადრაკე. გამარჯვებული მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან თასებითა და დიპლომებით. ორი ეტაპის შემდეგ, 8 წლის მოჭადრაკეთა შორის გრან-პრის გათამაშებას ლიდერობენ: ლუკა ჯაბელია, კახაბერ კიზირია, ანდრია ბუკია.

 იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატი (19.04.2015)

  21-29 აპრილს, მარნეულში იმართება საქართველოს ჩემპიონატი 18, 14 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად ტარდება და მასში მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 200-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 8 მოსწავლე: ნიკა ღვამბერია, გიგი აბსარიძე, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, ნია დანელია, ნინო სოლომონია, აკაკი ყალიჩავა და ლაშა არველაძე. პირველ და მეორე ადგილებზე გასული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საგზურებს.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები LIVE ფოტო.

მსოფლიოს გუნდური ჩემპიონატი (18.04.2015)

  19-28 აპრილს, ჩინეთში ტარდება მსოფლიოს ქალთა გუნდური ჩემპიონატი, რომელშიც მონაწილეობს რუსეთის, უკრაინის, ჩინეთის, საქართველოს, ინდოეთის, პოლონეთის, სომხეთის, აშშ, ყაზახეთის და ეგვიპტის გუნდები. ტურნირი წრიული სისტემით, 9 ტურად გაიმართება. საქართველოს ნაკრები შემდეგი შემადგენლობით ასპარეზობს: ბელა ხოტენაშვილი (2513), ლელა ჯავახიშვილი (2481), სალომე მელია (2459), ნინო ბაციაშვილი (2473), მერი არაბიძე (2374). იხილეთ: ჩემპიონატის ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. LIVE

  19-28 აპრილს ასევე სომხეთში იმართება მსოფლიოს ვაჟთა გუნდური ჩემპიონატი. იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი LIVE

რეგიონის აბსოლუტური ჩემპიონატი (04.04.2015)

  4-8 აპრილს, აბაშის მუნიციპალიტეტში ტარდება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის აბსოლუტური ჩემპიონატი ჭადრაკში. ტურნირის ფინანსურ მხარდაჭერას უზრუნველყოფს აბაშის მუნიციპალიტეტის გამგეობა, ხოლო ორგანიზატორი კი სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჭადრაკის ფედერაციაა. ჩემპიონატი შვეიცარიული სისტემით 9 ტურად იმართება და მასში მონაწილეობს რეგიონის ქალაქებისა და მუნიციპალიტეტების 40-მდე მოჭადრაკე. ჩემპიონატის ფულადი საპრიზო ფონდი 1400 ლარს შეადგენს.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგები LIVE ფოტო.

ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი (26.03.2015)

  27-31 მარტს, თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში ტარდება ტიგრან პეტროსიანის მემორიალი 10 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ტურნირში მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 120-მდე მოჭადრაკე, მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 6 მოსწავლე: აკაკი ყალიჩავა, დიანა ლომაია, ელენე წოწონავა, ლუკა ჯაბელია, გიორგი ცირამუა და ანდრია ბუკია. ტურნირი შვეიცარული სისტემით, 7 ტურად იმართება და მისი ორგანიზატორია თბილისის მერია, თბილისის ჭადრაკის ფედერაცია და საქართველოს მოსწავლე ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლე.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები

ოთარ ხომერიკის XIII მემორიალი (23.03.2015)

  23-30 მარტს ფოთის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის სპორტკომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მუშაკის, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მწვრთნელის ოთარ ხომერიკის ხსოვნისადმი მიძღვნილი მე-13 საქალაქო ტურნირი ჭადრაკში 8 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. მემორიალში მონაწილეობას მიიღებს 90-მდე ფოთელი მოჭადრაკე.

იხილეთ:  ტექნიკური შედეგებიფოტო.

მსოფლიოს ქალთა ჩემპიონატი (18.03.2015)

  17 მარტს სოჭში სტარტი აიღო მსოფლიო ჩემპიონატმა ქალთა შორის. ჩემპიონატი ტარდება ოლიმპიური სისტემით და მონაწილობს მსოფლიოს უძლიერესი 64 მოჭადრაკე, მათ შორის 6 ქართველი: ბელა ხოტენაშვილი (2513), ლელა ჯავახიშვილი (2481), სალომე მელია (2459), ნინო ხურციძე (2457), მერი არაბიძე (2374) და სოფიკო გურამიშვილი (2367). ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი 450 000 აშშ დოლარს შეადგენს.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები. LIVE

კახაბერ კიზირია საქართველოს ვიცე-ჩემპიონია (02.03.2015)

  2 მარტს ქ. თბილისში დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების 80-მდე მოჭადრაკე. ჭაბუკთა შორის წარმატებით იასპარეზა კახაბერ კიზირიამ, მან 9 შესაძლებლობიდან 7,5 ქულით საქართველოს ვიცე-ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა. ასევე კარგი შედეგი აჩვენა დაჩი ფალავანდიშვილმა, 6,5 ქულით ის მე-5 იყო.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები: ჭაბუკები, გოგონები

რეგიონის ასაკობრივი ჩემპიონატები (28.02.2015)

  28 თებერვალს და 1 მარტს, ზუგდიდში ტარდება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი სწრაფ ჭადრაკში 16, 12 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს 60-მდე მოჭადრაკე. იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

  4-8 მარტს ასევე ზუგდიდში იმართება რეგიონის ჩემპიონატი კლასიკურ ჭადრაკში 16, 12 და 8 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. იხილეთ ტექნიკური შედეგები.

  ხოლო 8 მარტს კი რეგიონის ჩემპიონატი ელვისებურ ჭადრაკში 16 და 12 წლის მოჭადრაკეთა შორის.

საქართველოს ჩემპიონატი U7 (25.02.2015)

  25 თებერვლიდან 2 მარტის ჩათვლით ქ. თბილისში ტარდება საქართველოს ჩემპიონატი 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების 80-მდე მოჭადრაკე. მათ შორის ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლის 8 მოსწავლე: კახაბერ კიზირია, დაჩი ფალავანდიშვილი, ჯუმბერ სიჭინავა, ვასილ ბედიანაშვილი, გაბრიელ ხუბულავა, ილია ნოდია, ნინო ბიგვავა და ანასტასია მატკავა. ჩემპიონატი იმართება შვეიცარული სისტემით 9 ტურად.

იხილეთ ტექნიკური შედეგები: ჭაბუკები, გოგონები

ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატი (25.02.2015)

  24 თებერვალს, ისრაელში სტარტი აიღო ევროპის ვაჟთა ჩემპიონატმა, რომელშიც მონაწილეობს ევროპის 33 ქვეყნის 250 მოჭადრაკე. მათ შორის 4 ქართველი: ლევან ფანცულაია (2615), მიხეილ მჭედლიშვილი (2586), დავით ჯოჯუა (2579) და ნინო ბაციაშვილი (2475). ჩემპიონატი შვეიცარული სისტემით 11 ტურად იმართება და მისი საპრიზო ფონდი შეადგენს 120 000 ევროს. ტურნირი 8 მარტს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები, LIVE,

გრან პრის მე-3 ეტაპი თბილისში (14.02.2015)

  15-27 თებერვალს თბილისში ტარდება მსოფლიოს გრან პრის გათამაშების მე-3 ეტაპი. ტურნირი წრიული სისტემით იმართება და  მონაწილეობს მსოფლიოს 12 უძლიერესი მოჭადრაკე:  ალექსანდრე  გრიშუკი (რუსეთი; 2810), ანიშ  გირი  (ჰოლანდია;2797), მაქსიმ  ვაშიე-ლაგრავი (საფრანგეთი; 2775), შახრიარ  მამედიაროვი  (აზერბაიჯანი; 2759), პიოტრ  სვიდლერი (რუსეთი; 2739), მიტრი  ანდრეიკინი (რუსეთი; 2737), მიტრი  იაკოვენკო (რუსეთი; 2733), თემურ რაჯაბოვი  (აზერბაიჯანი; 2731), ლენიერ  დომინგეს  პერესი  (კუბა; 2726), ევგენი  ტომაშევსკი (რუსეთი; 2716), რუსტამ კასიმჟანოვი  (უზბეკეთი; 2705), ბაადურ   ჯობავა  (საქართველო; 2696).

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები LIVE

სამეგრელოს ჩემპიონატი (03.02.2015)

  4-8 თებერვალს, ქ. ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში იმართება სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ჩემპიონატი 18, 14, 10 და 7 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის. ჩემპიონატში მონაწილეობს ფოთის, ზუგდიდის, ხობის, სენაკის, მარტვილის, აბაშის და წალენჯიხის 100-მდე მოჭადრაკე. ტურნირი შვეიცარული სისტემით, 9 ტურად ტარდება და გამარჯვებული მოჭადრაკეები მოიპოვებენ საქართველოს ჩემპიონატების საგზურებს. 8 თებერვალს ასევე გაიმართება რეგიონის ჩემპიონატი ელვისებურ ჭადრაკში 18, 14 და 10 წლის ჭაბუკთა და გოგონათა შორის.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები, LIVE, ფოტო

გიბრალტარის ფესტივალი (29.01.2015)

  27 იანვარს სტარტი აიღო გიბრალტარის ტრადიციულმა საერთაშორისო ფესტივალმა, რომელშიც მონაწილეობს 50-მდე ქვეყნის 400-ზე მეტი მოჭადრაკე. ფესტივალის მთავარ ტურნირში 3 ქართველი მოჭადრაკე ასპარეზობს: ბელა ხოტენაშვილი, ლელა ჯავახიშვილი და სალომე მელია. ფესტივალის საპრიზო ფონდი 175 000 ფუნტ სტერლინგს შეადგენს. ტურნირი 5 თებერვალს დასრულდება.

იხილეთ: ოფიციალური ვებ-გვერდი. ტექნიკური შედეგები LIVE

საქალაქო ტურნირი (25.01.2015)

  25-31 იანვარს, ფოთის ნანა ალექსანდრიას სახელობის საჭადრაკო სკოლაში ტარდება ფოთის გრან-პრის გათამაშების 1-ლი ეტაპი 10 და 8 წლის მოჭადრაკეთა შორის. გათამაშების უმაღლეს, პირველ და მეორე ლიგების ტურნირებში ასპარეზობს 70-მდე მოჭადრაკე. ტურნირის მიზანია ნორჩი მოჭადრაკეების კვალიფიკაციის ამაღლება და მათი მომზადება რესპუბლიკური ჩემპიონატებისათვის.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.

ბაადურ ჯობავა ვეიკ-ან-ზეეს სუპერ ტურნირში (10.01.2015)

  10-25 იანვარს, ჰოლანდიაში ტარდება ვეიკ-ან-ზეეს ტრადიციული საჭადრაკო ტურნირი. ა ტურნირში მონაწილეობენ მსოფლიოს უძლიერესი მოჭადრაკეები: მაგნუს კარლსენი (2862), ფაბიანო კარუანა (2820), ლევონ არონიანი (2797) და სხვები. ტურნირში ასევე მონაწილეობს საქართველოს ნაკრების ლიდერი ბაადურ ჯობავა. ტურნირი წრიული სისტემით 13 ტურად იმართება.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები LIVE

საქართველოს ვაჟთა და ქალთა ჩემპიონატი (25.01.2015)

  10-24 იანვარს, თბილისის ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ჩატარდა საქართველოს ვაჟთა 74-ე ჩემპიონატი ჭადრაკში, რომელშიც მონაწილეობდა 16 მოჭადრაკე. ჩემპიონატი ოლიმპიური სისტემით გაიმართა და მისი საპრიზო ფონდი 17500 ლარს შეადგენდა. 2015 წლის საქართველოს ჩემპიონის ტიტული ლევან ფანცულაიამ მოიპოვა, ვერცხლის მედალი მიხეილ მჭედლიშვილს ერგო, ხოლო მესამე ადგილი კი დავით ჯოჯუას.

  10-19 იანვარს, ასევე გაიმართა საქართველოს ქალთა 72-ე ჩემპიონატი. ტურნირი წრიული სისტემით ჩატარდა და 10 მოჭადრაკე ქალი მონაწილეობდა. ქალთა ჩემპიონატის საპრიზო ფონდი შეადგენდა 17500 ლარს. ქალთა ჩემპიონატის გამარჯვებული ნინო ბაციაშვილი გახდა, მეორე ადგილზე ბელა ხოტენაშვილი გავიდა, ხოლო მე-3 ადგილზე კი ნინო ხურციძე. ჩემპიონატების მთავარი მსაჯი იყო - მარგალიტა თანდაშვილი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები. LIVE - ქალთა - ვაჟთა

ირაკლი (ბოჩიკა) ლოლუას მემორიალი (05.01.2015)

  5-6 იანვარს, ფოთის საჭადრაკო სკოლის სატურნირო დარბაზში ტარდება ფოთში ჭადრაკის ფუძემდებლის, ათეულობით წლების განმავლობაში ფოთის საჭადრაკო კლუბის ხელმძღვანელის, ცნობილი საზოგადო მოღვაწის, ირაკლი (ბოჩიკა) ლოლუას მემორიალი სწრაფ ჭადრაკში (რაპიდი). ტურნირი შვეიცარიული სისტემით 7 ტურად იმართება.
საპრიზო ადგილბზე გასულ მოჭადრაკეები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზებით. 10 და 8 წლის მოჭადრაკეთა შორის პირველ ადგილზე გასულ მოჭადრაკეებს გადაეცემათ დიპლომი და თასი.

იხილეთ: ტექნიკური შედეგები.  ფოტო.

ფოთის 2014 წლის საუკეთესო მოჭადრაკეები (29.12.2014)

  28 დეკემბერს ფოთის ფოლკლორის ცენტრის დარბაზში გაიმართა ფოთის 2014 წლის საუკეთესო მოჭადრაკეების დაჯილდოების საზეიმო ცერემონიალი. წლის საუკეთესო მოჭადრაკედ ნიკა ღვამბერია დასახელდა, ნომინანტები: ელენე წოწონავა, დიანა ლომაია და ნია დანელია.  საუკეთესო მწვრთნელი - გოჩა ჩაჩუა. წლის სპონსორი - შ.პ.ს "კავტრექს-ფოთი". ჭადრაკში საუკეთესო საჯარო სკოლა - მე-5 საჯარო სკოლა, ნომინანტები: 1-ლი საჯარო სკოლა, მე-2 საჯარო სკოლა, მე-3 საჯარო სკოლა და მე-4 საჯარო სკოლა. საუკეთესო ვეტერანი მოჭადრაკე - ვახტანგ მალანია. საუკეთესო სა